Pozafinansowe benefity Polaków

• 70 proc. pracowników otrzymuje niefinansowe dodatki do pensji oraz korzysta ze służbowych udogodnień.
• Obok finansowanych przez pracodawcę narzędzi pracy (służbowej komórki i laptopa), najpopularniejszymi benefitami są opieka zdrowotna oraz szkolenia pracownicze.
• W dalszej kolejności respondenci wskazują elastyczne godziny pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pozafinansowe benefity Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 mar 2016 16:45


Służbową komórkę posiada 30 proc. pracowników biorących udział w ankiecie serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. 26 proc. otrzymało od pracodawcy służbowego laptopa, a 9 proc. służbowy samochód. To standard, który jest udogodnieniem, ale tak naprawdę często również niezbędnym minimum do wykonywania przez pracownika powierzonych mu obowiązków.

23 proc. uczestników ankiety korzysta z ponadstandardowej opieki medycznej, a podobna grupa (22 proc.) ze służbowych szkoleń. Pracodawcy zapewniają również – chociaż w znacznie mniejszym stopniu - programy zniżek pracowniczych (9 proc. ankietowanych pracowników), zwrot kosztów wydarzeń kulturalnych i aktywności sportowej oraz dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego (po 7 proc.).

Tylko 6 proc. badanych pracowników otrzymuje dodatek żywnościowy, w 5 proc. przypadków pracodawca zwraca koszty dojazdu do pracy oraz udziela dodatkowych dni urlopu (2,6 proc.). Dodatkiem do konta emerytalnego może pochwalić się jedynie 2,5 proc. ankietowanych, a niespełna 1 proc. korzysta z dodatku mieszkaniowego.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden trend. 15 proc. respondentów wśród benefitów wskazuje elastyczne godziny pracy, a co dziesiąty możliwość pracy zdalnej.

– Ten wynik świadczy o rosnącej dojrzałości polskich pracodawców, którzy dostosowują się do zmieniającego się rynku. Postęp technologiczny sprawia, że aby być dobrym i efektywnym pracownikiem nie trzeba codziennie odbijać karty zegarowej. Dzisiejsi specjaliści pracują w terenie, w domach, w kawiarniach – często w innym mieście lub nawet kraju niż firma, która ich zatrudnia. Nie bez znaczenia jest też wpływ tego trendu na obniżenie ogólnych kosztów utrzymania biura – mówi Bartosz Struzik, dyrektor zarządzający MonsterPolska.pl.

Benefity za południową granicą

Analogiczna ankieta przeprowadzona została w Czechach i na Słowacji.

– Wyniki były dosyć zbliżone, z tą różnicą, że praca zdalna jest w tych krajach jeszcze bardziej powszechna. Na Słowacji w takiego systemu pracy korzysta 22 proc. ankietowanych, a w Czechach 26 proc. – komentuje Bartosz Struzik.

Poza tym u naszych południowych sąsiadów pracodawcy znacznie chętniej udzielają dodatkowych dni urlopu. Na Słowacji korzysta z nich co dziesiąty respondent ankiety, a w Czechach blisko 1/3. Brak otrzymywania jakichkolwiek dodatkowych benefitów zadeklarowało 28 proc. ankietowanych Słowaków – to wynik zbliżony do naszego. Za to w Czechach jest to jedynie 17 proc. ankietowanych.

*Ankieta przeprowadzona została w Polsce, Czechach oraz na Słowacji. W Polsce, w ramach narzędzia porównującego zarobki Pensjometr.pl., udział w niej wzięło 1457 respondentów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.