PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Powstaną miliony nowych miejsc pracy z pensją o 10 proc. wyższą od średniej

W miarę jak postępuje transformacja energetyczna, przybywa nowych, zielonych miejsc pracy. Tylko w ciągu 10 lat w samych Stanach Zjednoczonych ma się ich pojawić aż 9 milionów, a zarobki będą wyższe niż w innych branżach.

Powstaną miliony nowych miejsc pracy z pensją o 10 proc. wyższą od średniej
Do 2030 roku mogą powstać nawet 24 miliony nowych zielonych miejsc pracy (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Światowa Organizacja Pracy (ILO) szacuje, że globalnie do 2030 roku udział zielonych miejsc pracy na globalnym rynku wzrośnie nawet o 24 miliony. W samych Stanach Zjednoczonych będzie to aż 9 milionów do końca dekady według szacunków Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych na Uniwersytecie w Massachusetts.

Zielone miejsca pracy dadzą zarobić lepiej niż inne branże

Szacuje się, że „zieloni” pracownicy zarobią średnio o 2 dolary za godzinę więcej (10 procent) niż średnia krajowa. W zależności od umiejętności i stanowiska pracy zarobki mogą wahać się od 47 000 dolarów rocznie w przypadku na przykład instalatorów paneli fotowoltaicznych do aż 100 000 dolarów rocznie dla inżynierów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co to jest zielone miejsce pracy?

Zielone miejsca pracy będą dotyczyć wszystkich tych osób, które będą zajmować się transformacją energetyczną czy też poprawą stanu środowiska naturalnego. Można więc tu mówić o instalatorach paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych czy też osób, które będą zajmować się utrzymaniem instalacji, aż po sprzedawców zielonej energii.

Wzrośnie też liczba wakatów dla wysoko wykwalifikowanych ekspertów takich jak naukowcy zajmujący się zmianami klimatu czy inżynierowie środowiska.

Kto może zostać „zielonym” pracownikiem?

Tak naprawdę w przypadku wielu stanowisk nie będą wymagane specyficzne kwalifikacje. Jeśli chodzi o instalatorów czy sprzedawców, średnie wykształcenie powinno wystarczyć. Firmy produkujące zieloną energię przeważnie zapewniają szkolenia swoim przyszłym pracownikom, aby zapewnić im kwalifikacje potrzebne do montażu czy utrzymania instalacji wiatrowych i słonecznych.

W przypadku osób projektujących instalacje, inżynierów czy klimatologów potrzebne będzie wykształcenie uniwersyteckie.

Zielonych miejsc pracy z pewnością nie zabraknie, a ich liczba będzie rosnąć. W Polsce wiele firm już skarży się na brak instalatorów fotowoltaiki czy specjalistów obsługujących farmy wiatrowe.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstaną miliony nowych miejsc pracy z pensją o 10 proc. wyższą od średniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA