PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Posłowie PiS złożyli projekt ustawy likwidującej 30-krotność składek na ZUS

 • Autor: PAP/AKC
 • 13 lis 2019 20:24

Do Sejmu w środę trafił wniesiony przez grupę posłów PiS projekt ustawy likwidującej od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotności ZUS. Ma przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

Posłowie PiS złożyli projekt ustawy likwidującej 30-krotność składek na ZUS
Adobe Stock
REKLAMA
 • Proponowana regulacja zakłada, że począwszy od 2020 r. składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a nie - jak dotąd - od kwoty stanowiącej 30-krotność prognozowanego na dany rok w gospodarce przeciętnego wynagrodzenia.
 • Zniesienie 30-krotności ma - jak napisano w uzasadnieniu - przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł.
 • Zniesienie ograniczenia spowoduje też, że zwiększą się również wpływy składkowe do Funduszu Rezerwy Demograficznej - stwierdza też uzasadnienie.

W uzasadnieniu zauważono też, że większe składki na ubezpieczenie emerytalne spowodują wzrost składek zewidencjonowanych w ZUS, a w konsekwencji stopniowy wzrost wydatków na emerytury wyliczane według nowych zasad.

Oszacowano, że zarobki wyższe niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia osiąga ok. 370 tys. osób. "Poziom oddziaływania proponowanego rozwiązania uzależniony jest również od zachowań na rynku pracy" - czytamy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Może się okazać, że chęć uniknięcia opłacania składki od całości wysokich zarobków skłoni pracodawców i pracowników do szukania sposobów obejścia proponowanych regulacji poprzez inne formy zatrudnienia, np. zakładanie działalności gospodarczej" - napisano.

Czytaj też: Pracodawcy apelują o utrzymanie limitu składek na ZUS

W uzasadnieniu podkreśla się jednocześnie, że z drugiej strony osoby z bardzo wysokimi zarobkami otrzymają wyższe świadczenia, ze względu na zwiększenie podstawy wymiaru przyszłej emerytury.

"Wysokość emerytury jest ściśle powiązana z wysokością odprowadzanych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Im wyższa kwota odprowadzanych składek i im dłuższy okres zatrudnienia, tym wysokość świadczenia jest wyższa. Stąd też zniesienie limitu wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bezpośrednio będzie wpływać na wysokość otrzymywanej w przyszłości emerytury" - wskazuje się w uzasadnieniu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Posłowie PiS złożyli projekt ustawy likwidującej 30-krotność składek na ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • elka 2019-11-17 10:18:04

  ja się do polityki nie mieszam bo się najzwyczajniej w świecie nie znam. Ale jak słyszę że mają pojawić się jakieś programy które mają faktycznie pomóc polakom to mnie to cieszy. Nawet te 500+ czy teraz pracownicze plany kapitałowe które mają uratować nas przed niskimi emeryturami

 • IMHO 2019-11-14 08:02:20

  Wszystko układa się w całość. Teraz zwiększą składki do ZUS, a za 10-15 lat jak trzeba będzie wypłacać wyższe emerytury to środki z PPK zostaną znacjonalizowane i przetransferowane do ZUS (z 15% prowizją dla partii rządzącej).

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA