23 stycznia pracownicy i związkowcy w Lizbonie wystosowali sprzeciw wobec propozycji europejskiej płacy minimalnej. Takie stanowisko poparły trzy z czterech portugalskich central związkowych, w tym największa - CGTP.

- Zdaniem części związkowców pomysł jest niebezpieczny, bo jest europejską ingerencją w płace w danym kraju.
- Tylko jeden przedstawiciel związkowy wyraził względne poparcie dla pomysłu Komisji Europejskiej. Jednak i on liczy, że wysokość płacy minimalnej będzie regulowana przez kraje członkowskie.
- Komisja Europejska argumentuje swój pomysł tym, że w nadchodzących latach bardzo zmieni się życie zawodowe milionów Europejczyków.
Stanowisko portugalskich związków zawodowych pojawiło się po tym, jak 14 stycznia pomysł europejskiej płacy minimalnej skierowała do konsultacji społecznych Komisja Europejska. W ocenie związkowców takie rozwiązania powinny być rozstrzygane przez państwa członkowskie.
- To potencjalnie bardzo niebezpieczna propozycja - powiedział portugalskiej agencji lusa.pt António Saraiva z konfederacji CIP, która sprzeciwia się propozycji. W jego ocenie to pierwszy przypadek w historii, kiedy Komisja Europejska rozważa tak bezpośrednie działanie w kwestii płac. Saraiva przypominał, że różnorodność europejskich uwarunkowań gospodarczych przemawia za tym, by regulowanie płacy minimalnej pozostało w gestii poszczególnych stolic.
Związkowcy przypominają, że na mocy traktatów stanowiących Unię Europejską Komisja nie ma narzędzi wpływania na płacę.
Sprzeciw wobec propozycji KE poparła w Portugalii także Konfederacja Turystyczna. Jej przedstawiciel Francisco Calheiros stwierdził, że Europa ma poważniejsze problemy niż płace.
Jedyny pozytywny dla Komisji Europejskiej głos w Lizbonie popłynął z centrali związkowej UGT, której członek Carlos Silva wyraził względne poparcie dla pomysłu. Jego zdaniem zapewnienie płacy minimalnej we wszystkich krajach Unii to dobry pomysł, ale i on oczekuje, że wysokość takiej płacy będą ustalać kraje członkowskie. I w jego ocenie zbyt wiele zależy od gospodarki firm i rzeczywistości społecznej danego kraju.
Czytaj też: Płaca minimalna. W tym rankingu jesteśmy najlepsi
Komisja Europejska nazywa proponowany i konsultowany pomysł "sprawiedliwą płacą minimalną" dla pracowników w całej Wspólnocie. Jak jednak zaznacza, nie chodzi o wprowadzenie równego wynagrodzenia podstawowego we wszystkich państwach członkowskich.


KOMENTARZE (0)