×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Portugalia. Związkowcy nie chą europejskiej płacy minimalnej

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 23 sty 2020 16:10

23 stycznia pracownicy i związkowcy w Lizbonie wystosowali sprzeciw wobec propozycji europejskiej płacy minimalnej. Takie stanowisko poparły trzy z czterech portugalskich central związkowych, w tym największa - CGTP.

Portugalia. Związkowcy nie chą europejskiej płacy minimalnej
Płaca minimalna w Portugalii wynosi obecnie 635 euro (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zdaniem części związkowców pomysł jest niebezpieczny, bo jest europejską ingerencją w płace w danym kraju.
  • Tylko jeden przedstawiciel związkowy wyraził względne poparcie dla pomysłu Komisji Europejskiej. Jednak i on liczy, że wysokość płacy minimalnej będzie regulowana przez kraje członkowskie.
  • Komisja Europejska argumentuje swój pomysł tym, że w nadchodzących latach bardzo zmieni się życie zawodowe milionów Europejczyków.

Stanowisko portugalskich związków zawodowych pojawiło się po tym, jak 14 stycznia pomysł europejskiej płacy minimalnej skierowała do konsultacji społecznych Komisja Europejska. W ocenie związkowców takie rozwiązania powinny być rozstrzygane przez państwa członkowskie.

- To potencjalnie bardzo niebezpieczna propozycja - powiedział portugalskiej agencji lusa.pt António Saraiva z konfederacji CIP, która sprzeciwia się propozycji. W jego ocenie to pierwszy przypadek w historii, kiedy Komisja Europejska rozważa tak bezpośrednie działanie w kwestii płac. Saraiva przypominał, że różnorodność europejskich uwarunkowań gospodarczych przemawia za tym, by regulowanie płacy minimalnej pozostało w gestii poszczególnych stolic.

Związkowcy przypominają, że na mocy traktatów stanowiących Unię Europejską Komisja nie ma narzędzi wpływania na płacę.

Sprzeciw wobec propozycji KE poparła w Portugalii także Konfederacja Turystyczna. Jej przedstawiciel Francisco Calheiros stwierdził, że Europa ma poważniejsze problemy niż płace.

Jedyny pozytywny dla Komisji Europejskiej głos w Lizbonie popłynął z centrali związkowej UGT, której członek Carlos Silva wyraził względne poparcie dla pomysłu. Jego zdaniem zapewnienie płacy minimalnej we wszystkich krajach Unii to dobry pomysł, ale i on oczekuje, że wysokość takiej płacy będą ustalać kraje członkowskie. I w jego ocenie zbyt wiele zależy od gospodarki firm i rzeczywistości społecznej danego kraju.

Czytaj też: Płaca minimalna. W tym rankingu jesteśmy najlepsi

Komisja Europejska nazywa proponowany i konsultowany pomysł "sprawiedliwą płacą minimalną" dla pracowników w całej Wspólnocie. Jak jednak zaznacza, nie chodzi o wprowadzenie równego wynagrodzenia podstawowego we wszystkich państwach członkowskich.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Portugalia. Związkowcy nie chą europejskiej płacy minimalnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA