Sejm odrzucił w piątek (14 sierpnia) poprawki Senatu, zgodnie z którymi funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zostaliby włączeni do ustawy o wsparciu służb mundurowych, a tym samym otrzymaliby dodatki motywacyjne za pozostanie w służbie.
- Ustawa wprowadza m.in. dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy tych służb, którzy zamiast przejść na emeryturę zdecydują się na pozostanie w służbie.
- Sejm przyjął poprawki Senatu dotyczące m.in. podwyższenia maksymalnej kwoty zwrotu kosztów ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszowi policji.
- Zgodnie z przepisami, funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny.
Senat na czwartkowym (13 sierpnia) posiedzeniu wprowadził kilkadziesiąt poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra SWiA oraz Służby Więziennej. Ustawa wprowadza m.in. dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy tych służb, którzy zamiast przejść na emeryturę zdecydują się na pozostanie w służbie.
Zgodnie z poprawkami Senatu, dwustopniowe dodatki motywacyjne w tej samej wysokości otrzymaliby również funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Celnicy mieliby również prawo do zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną w takiej samej wysokości, w jakiej przysługuje to funkcjonariuszom innych służb.
Kolejną istotną zmianą zaproponowaną przez Senat była kwestia zaliczania do dodatku za wysługę lat w Służbie Więziennej okresów służby i pracy na takich samych zasadach jak w służbach podległych MSWiA.
Czytaj też: Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej
Sejm powyższe poprawki odrzucił. Wcześniej ich odrzucenie rekomendowała Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Odrzucenie poprawek dotyczących funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej rekomendowało również MSWiA twierdząc m.in., że sprawa wpisania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej została podjęta na zbyt zaawansowanym etapie procesu legislacyjnego.
Sejm przyjął natomiast poprawki Senatu dotyczące m.in. podwyższenia maksymalnej kwoty zwrotu kosztów ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszowi policji. Zgodnie z poprawką funkcjonariusz otrzymałby zwrot kosztów ochrony prawnej w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, ale nie wyższej niż czterokrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy policji.

Słowa kluczowe
- Służba Celno-Skarbowa
- Policja
- Straż Graniczna
- Służba Ochrony Państwa
- Państwowa Straż Pożarna
- Służba Więzienna
- MSWiA
KOMENTARZE (0)