POPON: Podwyżka płacy minimalnej do 2 tys. zł zmniejszy atrakcyjność pracowników niepełnosprawnych na rynku pracy

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych sprzeciwia się planom podniesienia płacy minimalnej do kwoty 2 tys. zł jeżeli nie będzie się to wiązało z waloryzacją wysokości dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

POPON: Podwyżka płacy minimalnej do 2 tys. zł zmniejszy atrakcyjność pracowników niepełnosprawnych na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

20 cze 2016 12:56


Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) z niepokojem przyjęła zapowiedzi rządu o planowanym podniesieniu kwoty płacy minimalnej w 2017 r, do poziomu 2 tys. zł brutto.

- Jako organizacja zrzeszająca pracodawców osób niepełnosprawnych pragniemy zwrócić uwagę, iż koszty płacy stanowią bardzo ważny element kalkulacji kosztów w firmach zatrudniających osoby niepełnosprawne. Wynika to ze specyfiki tej grupy pracowników, w której większość stanowią osoby o niskich lub bardzo niskich kwalifikacjach zawodowych - pisze POPON w swoim stanowisku.

Czytaj też: 2000 zł płacy minimalnej? "Pracodawcy będą szukali innych rozwiązań"

Według organizacji, tak znacząca podwyżka płacy minimalnej wpłynie na wzrost kosztów płacy i w konsekwencji zmniejszy atrakcyjność tych pracowników na rynku.

- Problem jest tym bardziej znaczący, iż od kilku lat zamrożeniu uległa waloryzacja wysokości dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Pomimo kilkukrotnego wzrostu płacy minimalnej, wysokość dofinansowania do wynagrodzeń jest na stałym poziomie. Powoduje to stały wzrost podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych bez stosownej rekompensaty ze środków PFRON - twierdzi POPON.

Organizacja sprzeciwia się zatem planom podniesienia płacy minimalnej do kwoty 2 tys. zł jeżeli nie będzie się to wiązało z waloryzacją wysokości dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.