PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 40 proc. Polaków nie stać na tygodniowe wakacje poza domem

  • Autor: PAP/MN
  • 31 lip 2017 19:43

Ponad 40 proc. badanych Polaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem. Nasz kraj znalazł się na 17. miejscu w UE - wynika z zestawienia Eurostatu.

Ponad 40 proc. Polaków nie stać na tygodniowe wakacje poza domem
Wielu Polaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem. Ale tak samo twierdzą Włosi czy Irlandczycy. (fot. pixabay)
REKLAMA

• 41 proc. Polaków twierdzi, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem.

• Co ciekawe, nawet gorzej swoją sytuację oceniają Irlandczycy albo Włosi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Największa poprawa w ocenie swojej sytuacji nastąpiła na Łotwie. 

Unijny urząd statystyczny sprawdził, jak wyglądają deklaracje mieszkańców poszczególnych państw członkowskich jeśli chodzi o możliwość sfinansowania tygodniowego urlopu poza domem jeden raz w roku.

"Dla wielu osób w UE lato oznacza wakacje i podróże. Jednak około 1/3 populacji UE (32,9 proc.) nie może sobie pozwolić na tygodniowy pobyt poza domem" - czytamy w raporcie.

Sytuacja jest nieco gorsza w przypadku gospodarstw domowych z dzieckiem (34,6 proc. z nich deklaruje, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd) niż osób samotnych lub bezdzietnych (31,3 proc. deklaracji).

Ciekawsze wnioski wynikają jednak z zestawienia tego, jaki odsetek populacji danego kraju deklaruje brak środków, by sfinansować 7-dniowy pobyt poza domem. Nie do końca pokrywa się ono z zamożnością krajów UE.

Czytaj też: Płaca minimalna w 2018 r. Związki zawodowe: 2100 zł to mało

Na pierwszym miejscu w tabeli jest bogata Szwecja, gdzie 8,2 proc. ankietowanych twierdzi, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd. Na drugim miejscu jest Luksemburg (13,1 proc. - najbogatsze państwo w UE), dalej Dania (13,7 proc.), Finlandia (14,2 proc.) i Austria (15,4 proc.).

Poniżej średniej unijnej znalazły się jednak takie kraje jak Estonia (ok. 30 proc. społeczeństwa nie stać na tygodniowy urlop), Czechy (28,9 proc.) i Słowenia (26,9 proc.).

Z kolei gorzej niż Polacy (41 proc.) swoją sytuację pod względem możliwości spędzania urlopów widzą Irlandczycy (42 proc.), Włosi (45,2), Portugalczycy (47,2), czy Grecy (53,7 proc.)

Na szarym końcu zestawienia znaleźli się Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy. 66 proc. przedstawicieli tego pierwszego kraju 62,8 proc. tego drugiego i 56,4 proc. tego trzeciego kraju deklaruje, że nie może sobie pozwolić nawet na tydzień wakacji poza domem w roku.

Dane pochodzą w zdecydowanej większości krajów z 2016 roku. Polska znalazła się wśród krajów, w których odnotowano bardzo dużą poprawę sytuacji. Największy skok był na Łotwie, gdzie jeszcze w 2011 roku ponad 63 proc. ankietowanych mówiło, że nie może sobie pozwolić na tydzień wyjazdowego urlopu. Na przestrzeni pięciu lat odsetek ten stopniał do 37,1 proc.

W Polsce różnica ta wynosi 19,3 punktu procentowego, w przypadku Estonii 18,6 pkt proc., a Bułgarii 16,9 pkt proc. Na poziomie unijnym liczba osób, które deklarowały, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd spadła od 2011 do 2016 roku z poziomu 38 proc. do 32,9 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 40 proc. Polaków nie stać na tygodniowe wakacje poza domem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA