PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 30-procentowe podwyżki nie powinny już dziwić

Wyższe pensje i nowe benefity to już standard. Jak wynika z najnowszego raportu płacowego firmy Antal, pensje specjalistów i menedżerów wzrosły nawet o ponad 30 proc.

Ponad 30-procentowe podwyżki nie powinny już dziwić
Największe podwyżki w 2022 otrzymali specjaliści i menedżerowie w branży IT (średnio o 34 proc. więcej). (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W ciągu ostatniego roku średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów poszło w górę o 13 proc.
  • Z mającego dziś (11 lipca) premierę raportu płacowego firmy Antal wynika, że w 2022 wynosi ono 13 654 zł w stosunku do 12 768 zł.
  • Ostatni rok wpłynął też na oczekiwane benefity. Na topie są prezenty i paczki świąteczne, zapewnienie miejsca parkingowego i dopłat do emerytury. 

Z raportu wynika, że w ciągu ostatniego roku sporo zmieniło się w kwestii płac, które dość znacznie poszły w górę. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ich poziom miał się ustabilizować.

Na rosnące oczekiwania pracowników i kandydatów wpływ mają poziom inflacji, wzrost stóp procentowych i niepewna sytuacja ekonomiczna związana z wojną toczącą się w Ukrainie. Te czynniki sprawiają, że oczekiwania wzrostu sięgają nawet ponad 30  proc. dotychczasowych pensji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

IT chce zarabiać więcej i dostawać pensje w euro

Największe podwyżki w 2022 otrzymali specjaliści i menedżerowie w branży IT (średnio o 34 proc. więcej). Z wynikiem 18 843 zł brutto są – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce i nie tylko.

- Obecne zapotrzebowanie na specjalistów IT przewyższa ich dostępność na rynku. Nadal branża technologii informatycznych chłonie doświadczone osoby, jak również wychodzi z ofertami do kandydatów, którzy przebranżowili się na IT bądź zaczynają zdobywać swoje pierwsze doświadczenia zawodowe w tym obszarze - komentuje Monika Kiliańska, team manager, Antal IT Services.

Czytaj więcej: Mamy dwa groźne zjawiska, które zwiastują poważne kłopoty

Jak dodaje, na rosnące wynagrodzenia w tym sektorze wpływa też sytuacja ekonomiczna w kraju – inflacja, zmiany związane z Polskim Ładem, które często rzutują negatywnie na wynagrodzenia w przypadku pracy kontraktowej, niezwykle popularnej wśród IT.

- To wszystko winduje oczekiwania pracowników, którzy są coraz bardziej otwarci na propozycje finansowe w stabilnej w ich opinii walucie euro. Mnogość ofert pracy skutkuje również tym, że kandydaci stają się coraz bardziej wybiórczy i czekają na oferty wyjątkowe, które pozwolą im podnieść poziom finansowy o nawet 5000-6000 zł brutto - dodaje Monika Kiliańska.

Dwucyfrowe podwyżki to norma

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 30-procentowe podwyżki nie powinny już dziwić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA