×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polskim firmom brakuje już pieniędzy na podwyżki

  • Autor: PAP/JP
  • 19 lis 2021 14:07

Część pracodawców wyczerpała możliwości podwyżek płac, które mogą być oferowane bez znaczącego podnoszenia cen produktów i usług - oceniła Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan. Zdaniem ekspertki rosnąca inflacja w najbliższym czasie będzie wzmacniała presję płacową.

Polskim firmom brakuje już pieniędzy na podwyżki
Rosnąca inflacja w najbliższym czasie będzie wzmacniała presję płacową (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Tempo jego wzrostu było jednak trochę wolniejsze niż we wrześniu, co może oznaczać, że część pracodawców wyczerpała możliwości podwyżek płac, które mogą być zaoferowane bez znaczącego podnoszenia cen produktów i usług" - wskazała Monika Fedorczuk. Według niej rosnąca inflacja w najbliższym czasie będzie wzmacniała presję płacową.

Fedorczuk zwróciła uwagę, że dla pracowników rosnące koszty utrzymania, a tym samym mniejsza siła nabywcza uzyskiwanych dochodów, są argumentem używanym w rozmowach z pracodawcą o podwyżce pensji. "Wzrost płac jest zróżnicowany w zależności od branży - porównując ze styczniem br. największy wzrost płac miał miejsce w sekcji +administrowanie i działalności wspierająca+ i wyniósł 8,8 proc." - zauważyła. Najmniejszy dotyczył "zakwaterowania i gastronomii", z kolei w dziale "rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" od początku roku przeciętne wynagrodzenie spadło o 3 proc.

W październiku br. w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób liczba zatrudnionych wynosiła, jak podał w piątek GUS, 6351,1 tys. osób. W stosunku do września br. liczba pracujących minimalnie wzrosła (o 0,1 proc.). "W stosunku do okresu sprzed pandemii Covid-19 (luty 2020r. ) liczba zatrudnionych zmniejszyła się o 127,6 tys. osób" - zauważyła Fedorczuk.

W ocenie Konfederacji Lewiatan spadek zatrudnienia to nie tylko efekt problemów niektórych branż z podjęciem produkcji na zakładanym poziomie, co nie jest możliwe z uwagi na brak dostępności koniecznych podzespołów - "ten problem występuje m.in. w przemyśle motoryzacyjnym". Zmniejszanie się liczby zatrudnionych jest też pochodną kurczących się zasobów pracy w wyniku zachodzących procesów demograficznych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polskim firmom brakuje już pieniędzy na podwyżki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • szpung 2021-11-19 16:37:43

    Czy ktoś protestował w początkach lat 90 przeciw hekatombie Polaków programowi ekonomicznemu w swojej istocie depopulacyjnej

  • Rada taka 2021-11-19 15:22:05

    Czas zagonić tych członków rodziny do pracy, którzy obecnie zajmują się wybujaą konsumpcją, a nie jęczeć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA