PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polskie firmy boją się tego jak ognia. To wciąż temat tabu

  • KDS
  • 29 sie 2022 20:00

Świat zmierza do transparentności w kwestii wynagrodzeń. Polska może mieć z tym problem. W naszym kraju wysokość pensji to temat tabu, choć w branży IT podawanie widełek płac to już norma. W innych branżach 78 proc. kandydatów do pracy lepiej postrzega te oferty, w których zawarto informacje o zarobkach.

Polskie firmy boją się tego jak ognia. To wciąż temat tabu
Ujawnienie widełek płacowych już na etapie rekrutacji to dla kandydatów czytelna informacja na temat poziomu wynagrodzeń w firmie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat obowiązku wprowadzenia jawności wynagrodzeń. Dla pracodawców może to oznaczać m.in. obowiązek podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę.
  • Pracodawcy i pracownicy zapytani, co sądzą o tym jawności pensji, są podzieleni. Jedni przekonują, że nie rozwiąże to problemu luki płacowej, drudzy są pewni, że tak się stanie. 
  • - Ujawnienie widełek płacowych już na etapie rekrutacji to dla kandydatów czytelna informacja na temat poziomu wynagrodzeń w firmie - uważa Maciej Kabaciński, szef pionu HR w Quercusie.

W ubiegłym roku Pracodawcy RP przeprowadzili badanie na temat jawności wynagrodzeń w firmach. Wynika z niego, że ujawnianie wysokości płac w ogłoszeniach o pracę to dobry pomysł zdaniem zaledwie 40 proc. przepytanych firm. Odmienne podejście mają pracownicy – aż 75 proc. z nich chciałoby ujrzeć w ogłoszeniu taką informację.

Pracodawcy uważają, że jawność wynagrodzeń nie rozwiąże problemu luki płacowej. Niemal 70 proc. z nich jest zdania, że polski rynek pracy nie jest gotowy na wprowadzenie tej zmiany.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ujawnienia widełek płacowych wyrówna wysokość wynagrodzeń

- Upowszechnienie przepisów dotyczących jawności wynagrodzeń co do zasady uważam za słuszne. Idea ta w swej istocie ma bowiem na celu wyrównanie wysokości płac osób na podobnych stanowiskach oraz – przede wszystkim – zniwelowanie dysproporcji wynagrodzeń między kobietami i mężczyznami. Jednak wiąże się również z pewnymi zagrożeniami, z którymi – przynajmniej niektóre branże – będą musiały się zmierzyć - komentuje prace nad wprowadzeniem europejskiej jawności płac Maciej Kabaciński, szef pionu HR w programistycznej firmie Quercus.

Czytaj więcej: Oddają za darmo kandydatów do pracy. Niepotrzebnie upierają się przy jednej rzeczy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polskie firmy boją się tego jak ognia. To wciąż temat tabu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Adrian 2022-08-30 11:19:25

    Na zachodzie podaje się stawkę godzinową brutto i ew. dodatki za delegacje. Natomiast w Polsce czasem podaje się widełki które mają idiotyczny wygląd typu 3000-7000 zł. Jakiś smark niezorientowany gotów to odczytać jako 7000 zł zarobku jak się wykaże. Tymczasem chodzi najnormalniej o 3000 brutto czyli 2300 netto. A reszta ogłoszenia to jak się zrobi drugi etat. Lub jak laska jest atrakcyjna i poleruje gałę przełożonemu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA