PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polski Ład. Kolejne poprawki w podatkach trafią do Sejmu

Dwie techniczne poprawki PiS do projektu ustawy dotyczącego m.in. terminów poboru zaliczki na PIT i funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, a także zmniejszającego podatek miedziowy dla KGHM, zaopiniowała w czwartek pozytywnie sejmowa komisja finansów.

  • Autor: PAP/JP
  • 27 sty 2022 13:26
Polski Ład. Kolejne poprawki w podatkach trafią do Sejmu
Projekt ustawy oraz poprawki trafią teraz pod głosowanie Sejmu (fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA

Podczas drugiego czytania w czwartek posłowie zgłosili do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin trzy poprawki, które zostały skierowane do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

Pierwsza poprawka, złożona przez Lewicę i dotycząca rozliczeń podatkowych osób samotnie wychowujące dzieci, została negatywnie zaopiniowana przez rząd, a także większość członków komisji. Pozytywną opinię zyskały natomiast zgłoszone przez PiS dwie poprawki o charakterze technicznym, które poparł rząd.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt oraz poprawki trafią teraz pod głosowanie Sejmu.

W projekcie noweli zawarto mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. Jednoznacznie rozstrzyga ona, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł), również gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. PIT-2 będzie mógł też złożyć emeryt lub rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej.

Projekt zakłada również rozwiązania dotyczące firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami.

Od 1 stycznia br. kwota wolna od podatku została podwyższona do 30 tys. zł, a to powoduje niższe wpływy na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA), które w dużym stopniu opierają się na zaliczkach na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników. Aby temu przeciwdziałać, ZFA i ZFRON mają być zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Projekt nowelizacji przewiduje ponadto zmniejszenie obciążeń związanych z tzw. podatkiem miedziowym, co reguluje złożona do projektu autopoprawka. Chodzi o zmianę wzoru, na podstawie którego obliczany jest podatek od miedzi i srebra. Po zmianie przepisów podatek będzie wyliczany w oparciu o zmniejszony o 0,25 współczynnik; obecnie współczynnik ten wynosi 0,85, a po zmianie będzie to 0,6. Ubytek dochodów budżetu państwa z tego tytułu szacuje się na ok. 726 mln zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski Ład. Kolejne poprawki w podatkach trafią do Sejmu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA