PARTNERZY PORTALU

Polski Ład i inflacja napędzą podwyżki pensji. W niektórych branżach nawet o 20 proc.

W jakich sektorach i o ile najbardziej wzrosną płace w 2022 r.? Jak duży wpływ na podwyżki będzie miała inflacja? Zdaniem ekspertów z branży HR pewne jest, że presja płacowa będzie wyzwaniem dla niemal każdego pracodawcy. Gwałtownie rosnąca inflacja oraz wprowadzenie Polskiego Ładu wzmagają oczekiwania płacowe.

Polski Ład i inflacja napędzą podwyżki pensji. W niektórych branżach nawet o 20 proc.
Gwałtownie rosnąca inflacja oraz wprowadzenie Polskiego Ładu wzmagają oczekiwania płacowe (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Eksperci z branży HR przekonują, że w 2022 roku oczekiwania płacowe pracowników będą jeszcze bardziej odczuwalne dla pracodawców.
  • Rosnąca inflacja, wprowadzenie Polskiego Ładu oraz pogłębiające się niedobory kompetencyjne mają na to wpływ.
  • Nie wszyscy jednak będą mogli liczyć na wysokie podwyżki - trafią one do nielicznych.

Rok 2021 to rekordowy wzrost przeciętnego wynagrodzenia wypłacanego w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Według danych GUS za listopad średnia podwyżka wyniosła w skali roku 9,8 proc. Do wzmocnienia oczekiwań pracowników przyczyniły się braki kadrowe odczuwane przez przedsiębiorstwa oraz rosnąca inflacja, która zmniejszała siłę nabywczą wynagrodzeń.

Wszystko wskazuje na to, że również początek 2022 roku przyniesie rekordowe podwyżki. Niemal co druga (48 proc.) firma, która wzięła udział w badaniu Instytutu Badawczego Randstad, chce podnieść wynagrodzenia swoim pracownikom w pierwszym półroczu 2022 roku. To rekordowy wynik - w historii badania tylko raz odnotowano taki sam poziom. Było to tuż przed pandemią, na początku 2020 roku. 

W jakich sektorach i o ile najbardziej wzrosną płace w 2022 r.? Jak duży wpływ na podwyżki będzie miała inflacja? Czy firmy nadal stać na podwyżki i w jaki inny sposób mogą zaspokoić oczekiwania płacowe pracowników? O to zapytaliśmy menedżerów. Zobaczcie, czego ich zdaniem możemy się spodziewać.

Marc Burrage (Fot. mat. pras.)
Marc Burrage (Fot. mat. pras.)

Marc Burrage, dyrektor zarządzający Hays Poland

Obserwując trendy rynkowe oraz dynamikę procesów rekrutacyjnych, z całą pewnością można stwierdzić, że w nadchodzącym roku wysoka presja płacowa będzie wyzwaniem dla niemal każdego pracodawcy. Składają się na to trzy czynniki – ogromne zapotrzebowanie na pracowników z określonymi kompetencjami, które niejednokrotnie przewyższa podaż, wysoka inflacja, a w przypadku bardzo dobrze wynagradzanych specjalistów w grę wchodzą również nowe przepisy podatkowe. Jeśli sytuacja rynkowa nie ulegnie zmianie w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, to należy oczekiwać dalszego wzrostu wynagrodzeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polski Ład i inflacja napędzą podwyżki pensji. W niektórych branżach nawet o 20 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ula 2022-01-12 14:36:27

    kiedy PODWYŻKI w Urzędach Pracy ???? może ktoś sprawdzi jak się zarabia w tych jednostkach...

  • Tomi 2022-01-12 09:34:04

    A w budżetówce brak podwyżki

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA