×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska zaczyna nowy program. Ludzie dostaną 1,3 tys. zł miesięcznie za nic

 • jk
 • 18 maj 2022 13:45

Polska ma być kolejnym krajem, w którym testowany będzie bezwarunkowy dochód podstawowy. Eksperyment odbędzie się w gminach na Warmii i Mazurach.

Polska zaczyna nowy program. Ludzie dostaną 1,3 tys. zł miesięcznie za nic
Polska nie jest pierwszym krajem, który zdecydował się na przetestowanie bezwarunkowego dochodu podstawowego (Fot. freestocks/Unsplash)
REKLAMA
 • Bezwarunkowy dochód podstawowy (dochód gwarantowany) to świadczenie pieniężne, jakie mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wykonywania przez niego pracy, wysokości dochodu czy poziomu zamożności.
 • Eksperyment ruszy w gminach na Warmii i Mazurach. Ma trwać dwa lata i ma zostać przeprowadzony na grupie minimum 5 tys. mieszkańców (maksymalnie 31 tys.), którzy co miesiąc będą otrzymywać 1,3 tys. zł.
 • Czuwać nad nim będzie Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczy m.in. dr Maciej Szlinder z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz socjologowie z tej samej uczelni – dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski.

Bezwarunkowy dochód podstawowy (dochód gwarantowany) to świadczenie pieniężne, jakie mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wykonywania przez niego pracy, wysokości dochodu czy poziomu zamożności. Sam pomysł wprowadzenia takiego rozwiązania od lat budzi sporo emocji i kontrowersji. Teraz zdecydowano się przetestować go w Polsce.

Eksperyment ruszy w gminach na Warmii i Mazurach. Czuwać nad nim będzie Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczy m.in. dr Maciej Szlinder z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz socjologowie z tej samej uczelni – dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski.

Ma trwać dwa lata i ma zostać przeprowadzony na grupie minimum 5 tys. mieszkańców (maksymalnie 31 tys.), którzy co miesiąc będą otrzymywać 1,3 tys. zł.

- Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bdp, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. – mówi dr Maciej Szlinder dla portalu uniwersyteckie.pl, podlegającego pod UAM.

Jak czytamy, socjologowie będą badać, m.in. aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (338)

Do artykułu: Polska zaczyna nowy program. Ludzie dostaną 1,3 tys. zł miesięcznie za nic
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marek 2022-05-25 07:38:26

  Niech nie dają i nie zabierają to my sobie damy rady lepiej. 1300zł nawet takiemu co zarabia np 10000zł? Już widzę te podwyżki wszystkiego w sklepach. Zgłaszam protest. Nie będę robił na warmie i mazury

 • Barbara 2022-05-23 14:56:09

  Wbrew pozorom, niczego dobrego to nie wróży....🥴

 • Lucy 2022-05-22 09:10:47

  A w 2023 wybory i nowy rząd będzie miał obietnice poprzedników w prezencie na nową drogę

 • Anka 2022-05-22 08:47:49

  No tak w PL 1,3 tyś a na zachodzie też tyle tylko że w euro, zaś życie tu i na zachodzie Europy tyle samo kosztuje, stawki w sklepach takie same. A Ty głupi obywatelu ciesz się 1 300 . Dać politykowi dla Morawieckiego itd 1300 i niech miesiąc wyżyje za tę kwotę, ale nie bo oni podwyzki sobie sami dali po kilkanaście tysięcy za nie robienie nic, a może zarobienie wszystko by naród Polski zagłodzić. Hańba i wstyd

 • Johnny 2022-05-22 07:44:45

  Albo wszystkim albo nikomu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA