×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska w unijnym ogonie. Oto nowy wskaźnik wynagrodzeń

  • KDS
  • Opublikowano: 19 gru 2022 20:00

Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny, opublikował nowy wskaźnik wynagrodzeń wśród krajów członkowskich. Polska zajmuje w nim czwarte miejsce, ale... od końca. Niższe średnie wynagrodzenie brutto odnotowano jedynie w Bułgarii, na Węgrzech i w Rumunii.

Polska w unijnym ogonie. Oto nowy wskaźnik wynagrodzeń
Nowy wskaźnik potrzebny jest do realizacji jednej z dyrektyw przyjętych przez UE, tzw. "niebieskiej karty". (fot. Unsplash/ Emil Kalibradov)
REKLAMA
  • Eurostat opublikował nowy wskaźnik dotyczący rynku pracy. Chodzi o średnie roczne skorygowane wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w UE.
  • W 2021 roku w UE wynosiło ono średnio 33,5 tys. euro. Polska znalazła się w tyle zestawienia z kwotą 14,4 tys. euro.. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Luksemburgu - 72,2 tys. euro.
  • Nowy wskaźnik potrzebny jest do realizacji jednej z dyrektyw przyjętych przez UE, tzw. "niebieskiej karty". To unijny system przyjęć wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich, którzy chcą mieszkać i pracować w UE.

Dyrektywa nakazuje stosowanie nowego wskaźnika przy ustalaniu średniego rocznego wynagrodzenia brutto dla każdego państwa członkowskiego UE oraz przy udzielaniu zezwoleń na pracę wysoko wykwalifikowanym pracownikom.

Jak tłumaczy Eurostat, wskaźnik opiera się na połączeniu rachunków narodowych i danych z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Koryguje się go, wyrażając wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy jako ekwiwalenty pełnego czasu pracy.

Polska z jednym z najniższych wskaźników wynagrodzeń w UE

W 2021 roku w UE wskaźnik wyniósł średnio 33,5 tys. euro na rok. Polska wypada w tym zestawieniu bardzo blado. Z kwotą 14,3 tys. euro znalazła się na końcu zestawienia. Słabszy wynik miały tylko trzy kraje. Niższe wartości wskaźnika odnotowano w Bułgarii (10,3 tys. euro), na Węgrzech (12,6 tys. euro) i w Rumunii (13 tys. euro).

Grafika: Eurostat
Grafika: Eurostat

Wśród państw członkowskich UE najwyższe średnie roczne skorygowane wynagrodzenie w pełnym wymiarze czasu pracy w 2021 r. odnotowano w Luksemburgu (72,2 tys. euro), a następnie w Danii (63,3 tys. euro) i Irlandii (50,3 tys. euro).

Ile zarabiają Polacy? 

Z danych GUS wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w Polsce w 2021 r. wyniosło 5682,97 zł. W porównaniu z 2020 r. wzrosło nominalnie o 8,7 proc. W zależności od branży wahało się od 3657,74 zł w sekcji zakwaterowanie i gastronomia do 9811,16 zł w sekcji informacja i komunikacja. Było to odpowiednio o 35,6 proc. mniej i o 72,6 proc. więcej od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska w unijnym ogonie. Oto nowy wskaźnik wynagrodzeń
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA