×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska to nie jest kraj dla pracujących kobiet? Zobacz nowy raport

  • Autor: aw
  • 30 maj 2019 15:08

Żeby zarobić tyle, co mężczyzna w ciągu roku, statystyczna Europejka na tym samym stanowisku musi przepracować o 2 miesiące więcej. A jak jest w Polsce?

Polska to nie jest kraj dla pracujących kobiet? Zobacz nowy raport
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Kobieta wykonująca ten sam zawód i mająca te same kwalifikacje na ogół zarabia w Polsce mniej niż mężczyzna – tak w ubiegłorocznym sondażu CBOS odpowiedziało 61 proc. badanych. Choć jesteśmy świadomi nierówności panujących na rynku pracy, często zapominamy, że nie kończą się one jedynie na zarobkach.
  • Jak wygląda biznes w Unii Europejskiej z kobiecej perspektywy? Ile jest menedżerek, kierowniczek i właścicielek firm w poszczególnych krajach Wspólnoty? Jak bardzo różnią się zarobki kobiet i mężczyzn w całej Europie? Które zawody w Polsce można dziś nazwać „kobiecymi”? Odpowiedzi na te pytania daje nowy raport o sytuacji kobiet na rynku pracy aleo.com.
  • Różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn w sektorze publicznym wynosi u nas zaledwie 2,8 proc. (trzeci najmniejszy wynik w UE), ale już w sektorze prywatnym, który zatrudnia dziś 70 proc. wszystkich pracowników, 16,1 proc. - wynika z badania.


W nowym raporcie o sytuacji kobiet na rynku pracy aleo.com bierze pod lupę m.in. wykształcenie, aktywność zawodową, świadczenia socjalne czy udział w życiu politycznym kobiet w Unii Europejskiej.

Wykształcenie

Jak potwierdza raport, niemal w całej Unii Europejskiej kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn. Według danych Eurostatu w 2018 r. dyplom wyższej uczelni (wykształcenie na poziomie co najmniej licencjata lub inżyniera) posiadała co trzecia Polka i tylko co piąty Polak. Pod tym względem nieznacznie przewyższamy europejską średnią, która wynosi 30,8 proc..

Najwięcej kobiet zdobywa wyższe wykształcenie w Estonii, na Cyprze, w Irlandii oraz Finlandii, gdzie odsetek absolwentek wynosi około 44%. To ponad dwa razy więcej niż we Włoszech i Rumunii – studia ukończyła tylko co piąta Włoszka i co szósta Rumunka.

Spośród 28 państw członkowskich odsetek mężczyzn z dyplomem jest wyższy niż odsetek kobiet tylko w dwóch - Niemczech i Austrii.

- Wzrost poziomu wykształcenia kobiet sprzyja ich zatrudnieniu i zmniejszeniu luki płacowej, natomiast wciąż pozycja kobiet na rynku pracy pozostaje gorsza od sytuacji mężczyzn. Pomimo lepszego wykształcenia wskaźnik bezrobocia jest wyższy wśród kobiet bez względu na ich poziom edukacji, a różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej jest największa wśród pracowników z wykształceniem wyższym (dane z lat 2006; 2008; 2010; 2012) - komentuje w raporcie Anna Górska, pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz wicedyrektor Research Centre for Women and Diversity in Organizations

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska to nie jest kraj dla pracujących kobiet? Zobacz nowy raport

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA