PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska klasa średnia. Połowa bez oszczędności i z kredytem na karku

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 10 wrz 2019 16:43

2,5 tys. zł - tyle wynosi mediana dochodu rozporządzalnego netto przypadająca na członka gospodarstwa domowego wśród osób należących do klasy średniej. W Polsce - jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego - należy do niej ponad połowa z nas. A dokładnie 54 proc. społeczeństwa.

Polska klasa średnia. Połowa bez oszczędności i z kredytem na karku
W naszym kraju do klasy średniej należy 54 proc. społeczeństwa (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
 • Polski Instytut Ekonomiczny opublikował we wtorek (10 września) raport „Klasa średnia w Polsce. Czy istnieje polski self-made man?”
 • Dowiemy się z niego, że w naszym kraju do klasy średniej należy 54 proc. społeczeństwa.
 • By się w niej znaleźć, należy mieć dochód na poziomie 2,5 tys. zł netto na osobę w rodzinie (mediana).

Jak wskazują autorzy raportu, pojęcie klasy średniej najczęściej odnosi się do osób ulokowanych pośrodku struktury społecznej. „Ani biedni, ani bogaci”. Najnowszy raport PIE pokazuje, że uwzględniając kryterium dochodowe (ekonomiczne), w gronie osób w wieku 24-64 lata do klasy średniej należy aż 54 proc. Polaków, czyli wielkość klasy średniej oscyluje wokół 11-12 mln osób.

30 proc. obywateli należy do klasy niższej, a 16 proc. do klasy wyższej. Podobnie wygląda kwestia, kiedy weźmiemy pod uwagę rozróżnienie klasowe ze względu na kryterium zawodowe (społeczne), związane przede wszystkim z wykształceniem, kwalifikacjami oraz zajmowanym stanowiskiem w firmie. W tym ujęciu do klasy średniej można przypisać 51 proc. osób w wieku 24-64, do klasy niższej 37 proc. zaś do wyższej 12 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- 11-12 milionów pracowników i konsumentów zaliczanych do klasy średniej w relacji do liczby ogółu obywateli stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Wyprzedzamy pod tym względem takie państwa jak Rosja, Litwa, Węgry, a także Portugalia i Hiszpania. Kraje, w których klasa średnia obejmuje największą część społeczeństwa to Wielka Brytania, Holandia oraz Norwegia - mówi Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wskazuje też, że oceniając swoje dochody na tle innych osób, Polacy przyporządkowują się najczęściej właśnie do klasy średniej. Aż 75 proc. Polaków twierdzi, że należy do 40 proc. osób o średnich dochodach. Gdyby wielkość klasy średniej oprzeć na subiektywnych ocenach własnego dochodu, to należałoby do niej 16,5 mln osób w wieku 24-64 lat, zamiast 11-12 mln spełniających kryteria obiektywne.

Klasa średnia, czyli 2,5 tys. zł na osobę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polska klasa średnia. Połowa bez oszczędności i z kredytem na karku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • marylka 2019-12-08 13:01:26

  Klasa średnia czy nie - jak zwał tak zwał. Prawda jest taka, że z oszczednosciami to u nas zawsze było po prostu inaczej niz wszedzie. I trudno tutaj winic prostego Pana K. za to ze nic nie robi, nie inwestuje, nie wchodzi w nowe mozliwosci. Po prostu sie boi i nie ma z czego za bardzo. W tej chwili ludzi stac ewentualnie na oszczedzanie w ppk - bo to tez jest wreszcie opcja dla tych z minimymalnymi zarobkami. Ale lokaty czy obligacje a tym bardziej giełda??? To chyba juz ponad nasze mozliwosci

 • Realista 2019-09-13 12:11:55

  Nastąpiło chyba jakieś głębokie niezrozumienie tego, czym jest w rzeczywistości "klasa średnia". Stwierdzenie, że wypadamy znacznie lepiej niż kraje Europy zachodniej (nasza klasa średnia jest rzekomo znacznie liczniejsza) jest pochodną tego błędnego założenia co do kryteriów. O jakiej klasie średniej my mówimy przy zarobkach 2,5 tys. zł netto?? Klasa średnia na zachodzie Europy to ludzie, których stać na własny dom na przedmieściach i nowy samochód "klasy średniej" (jak sama nazwa zresztą wskazuje). Czy Polaka o takich zarobkach stać choćby na kredyt na w/w rzeczy?? Prawdziwa klasa średnia w najlepszym wypadku zaczyna się przy zarobkach na poziomie wskazanym w tym artykule dla klasy wyższej.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA