×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska klasa średnia jest coraz biedniejsza

 • km
 • 8 mar 2023 12:58

Mimo rosnących zarobków realnie Polacy zarabiają mniej niż rok temu. Wzrost inflacji w styczniu 2023 r. oznacza, że zarobki na poziomie średniego wynagrodzenia to dla pracownika wypłata realnie niższa o 223,27 zł brutto miesięcznie niż przed rokiem.

Polska klasa średnia jest coraz biedniejsza
Wzrost średniego wynagrodzenia w Polsce w styczniu 2023 r. wyniósł nieco ponad 13,5 proc. (fot. Sasha Matveeva/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI w styczniu 2023 r. wzrósł o 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
 • W praktyce oznacza to zatem, że wysoka bo blisko 20 proc. podwyżka dla najmniej zarabiających, nie jest tak bardzo imponująca.
 • Wzrost średniego wynagrodzenia w Polsce w styczniu 2023 r. wyniósł nieco ponad 13,5 proc. w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. To nadal poniżej poziomu inflacji konsumenckiej CPI, co realnie oznacza niższe zarobki niż przed rokiem.

W 2023 r. dwukrotnie rośnie minimalne wynagrodzenie o pracę. Pierwsza podwyżka weszła w życie 1 stycznia 2023 r. i podniosła kwotę minimalnego wynagrodzenia z 3 010 zł do 3 490 zł brutto. Druga zmiana, zacznie obowiązywać od 1 lipca 2023 r. i oznacza minimalną krajową na poziomie 3600 zł brutto. Zatem pracownicy, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie, w tym roku mogą liczyć na łączną podwyżkę w kwocie 590 zł brutto, czyli o 19,6 proc. w skali rok do roku.

Jak wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów, takiego wzrostu wynagrodzenia może spodziewać się około 3,05 mln osób, bo właśnie tylu pracowników zarabia najniższą krajową.   

Minimalne wynagrodzenie w górę, podobnie jak inflacja

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Polska klasa średnia jest coraz biedniejsza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Monika 2023-03-09 09:18:28

  Zgadzam się w Polsce klasy średniej nie ma..A jeżeli wczesniej stopniowo się budowala obecny rząd ja zniszczy...

 • Ania 2023-03-09 00:02:17

  W Polsce tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak klasa średnia.klasa średnia na zachodzie czegoś się dorobiła ma mieszkanie,auto za gotowke nie na kredyt,stać ich na normalne wakacje za granicą i nie muszą się zastanawiac za co kupić pralkę jak się zepsuje.w PL są ci co już rozkradli kraj ,kilka bananowych dzieci oraz reszta co ledwo przędzie z miesiąca na miesiąc

 • Piotr 2899 2023-03-08 21:24:33

  W tym kraju lepiej nic nie robić bo ten któremu się chce to tak dostanie po głowie że mu się odechce. Lepiej być patusem i krzyczeć dej niż uczciwym człowiekiem to jest polska gdzie uczciwy człowiek jest zerem i tego nikt nie zmieni trzeba by było wszystkich tych super polityków do więzienia zamknąć żeby następny wiedział że jak będzie złodziejem i malwersantem to do w pierdoly na długie lata wyladujeale dobrze wiemy nic takiego się nie stanie i jak kradli tak będą kraść dalej a my jak ta ciemnota będziemy udawać że jak plują nam w twarz że to deszcz pada przykre ale prawdziwe.

 • Kiki 2023-03-08 18:51:38

  Proponuję zagłodzić międzynarodowe korporacje przestając kupować ich produkty, wybirajac tym samym tańsze nasze polskie, zostanie nam więcej w portfelach

 • Tom 2023-03-08 13:44:42

  To tak ciężko zrozumieć, że podwyższając minimalną podnosimy inflację i to nic nie da że wpłynie więcej cyferek na konto bo gdy trzeba je wydać to też ucieka więcej. Stoimy wręcz na tym samym poziomie lub gorzej bo ceny tak galopują. Jak dojeżdżamy pracodawcę składką zdrowotną i podatkami oraz większymi kosztami pracowniczymi to on podnosi ceny.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA