Polska A i Polska B: Różnice w zarobkach

• Mediana wynagrodzeń osób pracujących w Polsce Wschodniej wyniosła 3 080 zł brutto miesięcznie.
• Najniższa mediana została odnotowana w województwie lubelskim – 3 050 zł brutto miesięcznie.
• 29 proc. mieszkańców Polski Wschodniej twierdzi, że ich wynagrodzenie jest sprawiedliwe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska A i Polska B: Różnice w zarobkach

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/mat. pras.

21 mar 2016 11:51


Podział na Polskę A i Polskę B ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. W momencie wchodzenia naszego kraju do Unii Europejskiej województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie były najsłabiej rozwiniętymi regionami w całej Unii. Pomimo wielu usilnych prób wyrównania szans obu regionów sztuczny podział państwa na dwie części utrzymuje się do dziś.

Czytaj też: Rynek pracy w Polsce w 2015 r.: Podział na Polskę A i B jest aktualny

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2015 roku przez Sedlak&Sedlak, mediana wynagrodzeń osób pracujących w Polsce Wschodniej wyniosła 3 080 zł brutto miesięcznie. W tym samym roku przeciętne wynagrodzenie w pozostałych województwach było o 30 proc. wyższe i wyniosło 4 tys. zł.

Najniższe płace odnotowano we wszystkich województwach znajdujących się w Polsce Wschodniej. Najniższa mediana wynagrodzeń była w województwie lubelskim – 3 050 zł brutto miesięcznie.

Niewiele wyższe przeciętne płace zanotowano w pozostałych województwach wschodnich: świętokrzyskim 3 052 zł, podlaskim 3 061 zł, warmińsko-mazurskim i podkarpackim – po 3 100 zł.

Mediana wynagrodzeń dyrektorów w Polsce Wschodniej wyniosła 8 tys. zł brutto miesięcznie. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie kierowników wyniosło 4 635 zł. O 31 proc. niższą medianę płac zanotowano wśród specjalistów, wyniosła ona 3 200 zł. Natomiast najniżej opłacani pracownicy szeregowi otrzymywali przeciętnie 2 360 zł.

Zarówno w całej Polsce, jak i we wschodniej jej części, najwyżej opłacaną branżą było IT, gdzie mediana wynagrodzeń całkowitych wyniosła 4 200 zł brutto miesięcznie. Na dalszych miejscach zestawienia znalazły się również bankowość i przemysł ciężki. W tych branżach przeciętne wynagrodzenie wyniosło odpowiednio: 3 800 zł i 3 700 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.