×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polscy przedsiębiorcy wolą zatrudniać niż inwestować w sprzęt?

  • Autor: aw
  • 26 wrz 2017 9:39

Polska jest w czołówce europejskich krajów jeśli chodzi o czas, jaki przeciętny pracownik spędza codziennie w pracy. Jeśli chodzi o produktywność i zarobki, także jesteśmy w pierwszej dziesiątce - od końca. Jak to zmienić?

Polscy przedsiębiorcy wolą zatrudniać niż inwestować w sprzęt?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Problem opisuje „Puls Biznesu”. Jak wynika z danych Eurostatu, przeciętny Kowalski pracuje dziennie 8 godzin i 8 minut. Dla porównania przeciętny Holender - 6 godzin i 4 minuty, przy czym Holender zarabia cztery razy więcej niż Polak. Dane te jednak obejmują zarówno pracowników etatowych, jak i nieetatowych.

Z badania Kantar Millward Brown dla Work Service’u wynika, że Polacy pracują średnio jeszcze więcej, bo 45 godzin tygodniowo.

Pracujemy zatem dużo, ale zarabiamy mało, bo kuleje produktywność – pisze "PB"

W 2015 r. wartość dodaną stworzoną przez jednego polskiego pracownika wyceniono na 21,7 tys. , co przy 25,2 tys. euro w przypadku przeciętnego pracownika w Czechach, 62,6 tys. euro -  we Francji, czy 89 tys w Luksemburgu, stawia nasz kraj w europejskim ogonie.

- Polska wyróżnia się stosunkowo niskim poziomem kapitałowego uzbrojenia pracy. (…) A że jesteśmy krajem niskich płac, mamy stosunkowo dużą motywację, by zamiast inwestować w kapitał techniczny, zatrudniać kolejne osoby – komentuje dla dziennika Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Jak dodaje gazeta, sytuacje mogą zmienić inwestycje, które wyposażą firmy w sprzęt i powoli widać zmiany w podejściu polskich przedsiębiorców. Jak pokazuje bowiem przykład krajów azjatyckich, braki demograficzne prowadzą do wzrostu inwestycji i są bodźcem do rozwoju technologii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy przedsiębiorcy wolą zatrudniać niż inwestować w sprzęt?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA