PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Połowa Polaków bez podwyżek. Frustracja rośnie

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 15 lut 2022 10:31

Presja płacowa nasila się. Jak wynika z najnowszej odsłony "Monitora Rynku Pracy", ponad połowa pracowników nie otrzymała podwyżek w zeszłym roku, a jedna czwarta jest niezadowolona ze swoich wynagrodzeń. Spośród tych, którzy dostali wyższe pensje, 41 proc. uważa, że podwyżka powinna być większa. Efekt? Połowa ankietowanych przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster liczy, że otrzyma podwyżkę w tym roku.

Połowa Polaków bez podwyżek. Frustracja rośnie
Oczekiwania finansowe Polaków rosną i wiele wskazuje na to, że w 2022 roku presja płacowa się utrzyma (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Podwyżki w 2021 roku nie zahamowały malejącej satysfakcji Polaków z aktualnego wynagrodzenia, a presja płacowa utrzyma się.
 • Takie wnioski płyną z najnowszej edycji badania „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.
 • Duża grupa - 41 proc. - osób, które otrzymały podwyżki, jest nimi rozczarowana. A niemal połowa z tej grupy uważa, że ich podwyżki były zdecydowanie niższe niż oczekiwali.

Oczekiwania finansowe Polaków rosną i wiele wskazuje na to, że w 2022 roku presja płacowa utrzyma się. 50 proc. pracowników spodziewa się podwyżek w najbliższym czasie. Jednocześnie 42 proc. nie zamierza o nią prosić przełożonych. Jedna czwarta twierdzi, że może zostać źle odebrane przez pracodawcę, 18 proc. z kolei obawia się reakcji swojego bezpośredniego szefa lub szefowej.

Grafika: Monitor Rynku Pracy
Grafika: Monitor Rynku Pracy

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niemal co trzeci badany planuje jednak rozmawiać z managerem o podwyżce. Głównym powodem jest inflacja i są rosnące ceny towarów i usług (65 proc.). Połowa uważa też, że podwyżki im się należą ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy.

Inny powód, który stoi za presją płacową, to fakt, że w 2021 roku podwyżki dostało jedynie 45 proc. badanych. Przed pandemią ten odsetek sięgał 54 proc. Jedynie osobom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony w 2021 roku wzrosła pensja w więcej niż połowie przypadków (54 proc.).

To nie inflacja napędziła presję płacową

– Zauważalna presja płacowa występowała zanim jednym z głównych kontekstów oceny zmiany płac i kosztów pracy stała się inflacja. Wystarczy wspomnieć, że w marcu 2021 roku inflacja wynosiła 3,2 proc. w ujęciu rok do roku, a wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw 8 proc. rok do roku, czyli był wyższy o 4,8 punktu procentowego. Przez kolejne trzy miesiące ta różnica wynosiła ponad 5 punktów procentowych i dopiero wtedy inflacja zaczęła doganiać wzrost płac - zwraca uwagę Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, redaktor portalu rynekpracy.org i współautor podcastu „Ekonomia i cała reszta”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Połowa Polaków bez podwyżek. Frustracja rośnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Edyta 2022-02-15 21:56:36

  Urząd miasta w mieście wojewódzkim, Pensja 3700 zł brutto oo 13 latach pracy. Brak perspektyw na podwyżki, no chyba, że minimalna pójdzie w górę. Takie są realia pracy w samorządzie i to przy takiej inflacji!

 • Rafał 2022-02-15 19:14:55

  Jestem pracownikiem spółki państwowej, a podwyżki nie widziałem od 2017 roku. Pracownicy o najniższym zaszeregowaniu zyskiwali rok do roku na sztucznym podnoszeniu najniższej krajowej. Ale to wymuszane przez polski rząd windowanie zarobków niewykwalifikowanej grupy pracowników spowodowało, że tak zwana klasa średnia z roku na rok stawała się i staje się coraz biedniejsza. Dla wykwalifikowanych specjalistów, kadry kierowniczej niższego szczebla od 2017/2018 roku nie przeznaczono nawet złotówki na podniesienie uposażeń.

 • Picipici 2022-02-15 18:45:07

  Nie każdy jest posłem, samorządowcem lub pracownikiem spółki państwowej... :)

 • gosc 2022-02-15 11:37:11

  Głupi ludzie wy zaraz dostaniecie po łabach za to że takich ludzi wybraliście

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA