PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polscy pracodawcy nie chcą jawności wynagrodzeń

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 1 kwi 2021 10:31

Pracodawcy i pracownicy inaczej patrzą na jawność wynagrodzeń. Ci pierwsi w zdecydowanej większości (70 proc.) są zdania, że polski rynek pracy nie jest gotowy na wprowadzenie tej zmiany. Drudzy (75 proc.) chcieliby, aby informacja o pensji znalazła się w ogłoszeniu o pracę.

Polscy pracodawcy nie chcą jawności wynagrodzeń
Pracownicy są podzieleni w kwestii dostępu do wiedzy o wysokości płacy współpracowników (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Pracodawcy RP wśród zrzeszonych w organizacji firm i zatrudnionych w nich pracowników przeprowadzili ankietę na temat jawności płac.
  • Pracodawcy uważają, że jawność wynagrodzeń nie rozwiąże problemu luki płacowej. Niemal 70 proc. z nich jest zdania, że polski rynek pracy nie jest gotowy na wprowadzenie tej zmiany.
  • Tylko co piąty twierdzi, że aktualna sytuacja rynkowa na to pozwala. Przeciwnego zdania są pracownicy – 53 proc. z nich ocenia, że jawność przyczyni się do zmniejszenia luki w płacach.

Z badania Pracodawców RP wynika, że ujawnianie wysokości wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę to dobry pomysł zdaniem zaledwie 40 proc. przepytanych firm. Odmienne podejście mają pracownicy – aż 75 proc. z nich chciałoby ujrzeć w ogłoszeniu taką informację.

Pracownicy są natomiast podzieleni w kwestii dostępu do wiedzy o wysokości płacy współpracowników. Prawie połowa zapytanych zatrudnionych (47 proc.) odpowiedziała, że chcieliby, aby ich współpracownik znał wysokość ich pensji, ale tych, którzy by tego nie chcieli jest niewiele mniej (43 proc.) Niewiele ponad połowa pracowników (54 proc.) chciałaby wiedzieć, ile zarabia ich kolega z pracy, natomiast 34 proc. zatrudnionych nie potrzebuje tej wiedzy.

Zalety i wady jawności płac

Pomimo, że pracodawcy są raczej przeciwni tej idei, firmy zauważają też zalety jawności wynagrodzeń. Prawie 50 proc. z nich wskazało, że główną zaletą jest możliwość stworzenia przejrzystych zasad wynagradzania. Zdanie to podzielają pracownicy, jednak ich liczba jest zdecydowanie większa – z takim stwierdzeniem zgadza się 70 proc. zatrudnionych. Inna zaleta, na którą zwracają uwagę pracownicy, to wzmocnienie poczucia sprawiedliwości w miejscu pracy (53 proc.).

Ankietowani zauważyli też wady tej konstrukcji. 56 proc. pracowników podkreśla, że ujawnianie danych o wysokości wynagrodzenia może spowodować nowe konflikty w miejscu pracy. Tylko 18 proc. zatrudnionych jest zdania, że to rozwiązanie nie ma żadnych minusów. Z kolei 80 proc. pracodawców obawia się, że jawność płac spowoduje niebezpieczeństwo uzyskania informacji o wysokości płac przez osoby postronne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polscy pracodawcy nie chcą jawności wynagrodzeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Łukasz Zając (PR) 2021-04-01 12:00:15

    To już raczej kwestia czasu, niż decyzji. Klienci i pracownicy chcą transparentności firm. To zauważalny trend. Jawność wynagrodzenia to coś właściwego. Dlaczego tylko HR-owcy mogą o wszystko (prawie) pytać, a kandydat ma zgadywać?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA