PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polki czeka prawdziwy dramat. Tylko 17 proc. się przed tym zabezpieczyło

Tylko niecałe 17 proc. Polek regularnie odkłada pieniądze na przyszłą emeryturę. To głównie kobiety z wyższym wykształceniem i mieszkanki dużych miast – wynika z badania sondażowego. Co czwarta Polka nie ma takich możliwości finansowych.

 • Autor: PAP/JP
 • 25 mar 2022 13:22
Polki czeka prawdziwy dramat. Tylko 17 proc. się przed tym zabezpieczyło
Tylko niecałe 17 proc. Polek regularnie odkłada pieniądze na przyszłą emeryturę (fot. Alicia Steels/Unsplash)
REKLAMA
 • Według najnowszego sondażu platformy UCE Research i SYNO Poland 24,7 proc. Polek nie ma możliwości finansowych, żeby odkładać pieniądze na swoją przyszłą emeryturę.
 • Deklarują to głównie kobiety, które osiągają dochód poniżej 1000 zł netto miesięcznie (37,5 proc.) i mają wykształcenie zasadnicze zawodowe (38,7 proc.).
 • Przeważnie tak też twierdzą mieszkanki wsi i miejscowości liczących do 5 tys. ludności (32,7 proc.).

"Aż jedna czwarta Polek nie jest w stanie odkładać pieniędzy na swoją przyszłą emeryturę, bo ledwie wiąże koniec z końcem. Wynagrodzenia płacone na rękę są tak niskie, że kobietom nie starcza środków na wszystkie bieżące potrzeby, a co dopiero mówić o zabezpieczeniu ich przyszłości. Winne temu jest głównie wysokie opodatkowanie pracy" - ocenił Krzysztof Zych z UCE Research.

Jak dodał, "więcej pieniędzy za własną pracę powinno trafiać do portfeli rodaków, inaczej z każdym kolejnym miesiącem i skokiem inflacji trudności finansowe znacznej części Polek będą coraz bardziej się pogłębiały".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O braku możliwości odkładania pieniędzy na swoją przyszłą emeryturę mówią głównie pracownice podmiotów, w których zatrudnionych jest do 10 osób - 37,6 proc. Z kolei najrzadziej dotyczy to kobiet pracujących w firmach bądź instytucjach mających od 101 do 250 osób - 18,1 proc.

"Niewielkie podmioty z reguły wypłacają skromniejsze pensje niż korporacje. Przy mniejszej skali działalności opodatkowanie stanowi dla nich większy ciężar. W dużych firmach, należących do międzynarodowych koncernów, benefitem bywają programy wsparcia emerytalnego w ramach pakietów socjalnych" - zauważają autorzy badania.

Z sondażu wynika też, że 16,6 proc. respondentek regularnie oszczędza na swoją przyszłą emeryturę, czyli w każdym miesiącu odkłada jakąś określoną kwotę na ten cel. Z reguły praktykują to kobiety w wieku 36-55 lat (18,2 proc.), z dochodem miesięcznym netto na poziomie 7000-8999 zł (44,6 proc.) i z wyższym wykształceniem (22,5 proc.). Głównie są to mieszkanki miast liczących powyżej 500 tys. ludności (23 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Polki czeka prawdziwy dramat. Tylko 17 proc. się przed tym zabezpieczyło

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kasia 2022-03-26 18:57:13

  Kobiety niestety mimo ciężkiej pracy dostają za nią niższą płacę. Wiele samotnie wychowuje dzieci i nic im nie zostaje niestety. Ze względu na ciążę często mają przerwy w pracy, bo po powrocie z macierzyńskiego pracodawca już ma młodą bezdzietną na to samo miejsce- trzyma pracownice jeszcze chwilę i zaraz zwalnia bojąc się ciągłych zwolnień na dziecko. Zwolnienia bierze matka bo ojca pensjs jest wyższa i taka jest prawda. Jesteśmy silne ,ale psychicznie, państwo ma nas gdzieś. Nie dajemy się, ale jeśli coś się nie zmieni instytucjonalnie to głodówka na emeryturze, albo samobójstwo z chwilą przejścia na emeryturę.

 • Daisy 2022-03-26 13:07:24

  A z czego niby kobiety maja odkładać na emeryturę,opłaty żywność itp wszystko jest tak drogie .ze ledwie starczy na miesiąc,a ten co ma całe życie wysokie dochody to i emeryturę będzie miec dużą,..i tak potem jest całe życie bieda a na emeryturze to już głodówka calkowita

 • Kobieta 2022-03-26 11:17:43

  To prawda.bo z czego mamy ciągle odkładać jak płaca jest byle jaka... kobiety są lekceważone na każdym kroku. A niestety nie każdy może być dyrektorem i prezesem....szkoda gadać.

 • Rozsądny Człowiek 2022-03-25 14:35:37

  Jak to ?!!! A przecież takie "silne" są i "niezależne" !!! KOLEJNA BAJECZKA upadła !

  • S 2022-03-26 11:06:03

   Jakiś Ty mądry 🤣🤣🤣

  • Kasia 2022-03-26 18:58:45

   Ajajaj...ktoś siedzi w swojej bańce i nic nie wie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA