Tylko niecałe 17 proc. Polek regularnie odkłada pieniądze na przyszłą emeryturę. To głównie kobiety z wyższym wykształceniem i mieszkanki dużych miast – wynika z badania sondażowego. Co czwarta Polka nie ma takich możliwości finansowych.
- Autor: PAP/JP
- •25 mar 2022 13:22

- Według najnowszego sondażu platformy UCE Research i SYNO Poland 24,7 proc. Polek nie ma możliwości finansowych, żeby odkładać pieniądze na swoją przyszłą emeryturę.
- Deklarują to głównie kobiety, które osiągają dochód poniżej 1000 zł netto miesięcznie (37,5 proc.) i mają wykształcenie zasadnicze zawodowe (38,7 proc.).
- Przeważnie tak też twierdzą mieszkanki wsi i miejscowości liczących do 5 tys. ludności (32,7 proc.).
"Aż jedna czwarta Polek nie jest w stanie odkładać pieniędzy na swoją przyszłą emeryturę, bo ledwie wiąże koniec z końcem. Wynagrodzenia płacone na rękę są tak niskie, że kobietom nie starcza środków na wszystkie bieżące potrzeby, a co dopiero mówić o zabezpieczeniu ich przyszłości. Winne temu jest głównie wysokie opodatkowanie pracy" - ocenił Krzysztof Zych z UCE Research.
Jak dodał, "więcej pieniędzy za własną pracę powinno trafiać do portfeli rodaków, inaczej z każdym kolejnym miesiącem i skokiem inflacji trudności finansowe znacznej części Polek będą coraz bardziej się pogłębiały".
O braku możliwości odkładania pieniędzy na swoją przyszłą emeryturę mówią głównie pracownice podmiotów, w których zatrudnionych jest do 10 osób - 37,6 proc. Z kolei najrzadziej dotyczy to kobiet pracujących w firmach bądź instytucjach mających od 101 do 250 osób - 18,1 proc.
"Niewielkie podmioty z reguły wypłacają skromniejsze pensje niż korporacje. Przy mniejszej skali działalności opodatkowanie stanowi dla nich większy ciężar. W dużych firmach, należących do międzynarodowych koncernów, benefitem bywają programy wsparcia emerytalnego w ramach pakietów socjalnych" - zauważają autorzy badania.
Z sondażu wynika też, że 16,6 proc. respondentek regularnie oszczędza na swoją przyszłą emeryturę, czyli w każdym miesiącu odkłada jakąś określoną kwotę na ten cel. Z reguły praktykują to kobiety w wieku 36-55 lat (18,2 proc.), z dochodem miesięcznym netto na poziomie 7000-8999 zł (44,6 proc.) i z wyższym wykształceniem (22,5 proc.). Głównie są to mieszkanki miast liczących powyżej 500 tys. ludności (23 proc.).

KOMENTARZE (6)