×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polka powoli przestaje być matką, żoną i kochanką

Z badań przeprowadzonych przez platformę UCE Research i SYNO Poland wynika, że na przyszłą emeryturę oszczędza niecałe 17 proc. Polek. Powodów jest wiele. Niższe zarobki, powtarzane od lat schematy czy niski - a w wielu przypadkach znikomy - stan wiedzy ekonomicznej. - Jest wiele czynników wpływających na taką sytuację, a ich natężenie i wzajemne proporcje również są różne w poszczególnych przypadkach. Mimo wszystko wyłania się taki obraz naszego społeczeństwa, w którym to mężowie "przynoszą chleb" - tłumaczy Renata Neidrowska z ACCA.

Polka powoli przestaje być matką, żoną i kochanką
24,7 proc. Polek nie ma możliwości finansowych, żeby odkładać na swoją przyszłą emeryturę (fot. Leah Hetteberg/Unsplash)
REKLAMA
 • Z reguły na przyszłą emeryturę odkładają kobiety w wieku 36-55 lat, z dochodem miesięcznym netto na poziomie 7000-8999 zł i z wyższym wykształceniem.
 • 24,7 proc. Polek nie ma możliwości finansowych, żeby odkładać na swoją przyszłą emeryturę.
 • - Ludzie powinni zacząć myśleć o sobie. Bardziej ukierunkować się na indywidualne plany emerytalne, odkładać na własne emerytury, niezależne od państwowych systemów emerytalnych - zauważa Joanna van Damme.

- Jaka jest różnica między polską emerytką a niemiecką? - takie pytanie zadała nam Joanna van Damme, ekspert ds. finansów kobiet. Odpowiedź jest banalna i wydaje się być oczywista. - Ta niemiecka na emeryturze wysiada z klimatyzowanego autokaru na przykład w Hiszpanii. Różnica jest taka, że ona była uczona odkładania 20 proc. swoich dochodów na prywatne polisy, które zapewniały jej plan emerytalny. W Polsce tego nie ma.

Potwierdzają to badania. Z sondażu platformy UCE Research i SYNO Poland wynika, że na przyszłą emeryturę oszczędza 16,6 proc. przebadanych Polek. Z reguły są to kobiety w wieku 36-55 lat (18,2 proc.) z dochodem miesięcznym netto na poziomie 7000-8999 zł (44,6 proc.) i z wyższym wykształceniem (22,5 proc.). Głównie mieszkanki miast liczących powyżej 500 tys. ludności (23 proc.).

- Moja koleżanka prawniczka dostała ostatnio list z ZUS-u. Wyliczona na ten moment emerytura to kwota 350 zł. Gdy rozmawiałyśmy, zaśmiała się i powiedziała, że może zainwestować w dobrą puchową poduszkę. Taką, na której usiądzie przed sklepem i będzie prosić o jałmużnę. Myślę, że jest to opis, do którego nie trzeba nic dodawać - dodaje van Damme.

24,7 proc. Polek nie ma możliwości finansowych, żeby odkładać na swoją przyszłą emeryturę. Ich zarobki są po prostu zbyt niskie.

- Aż jedna czwarta Polek nie jest w stanie odkładać pieniędzy na swoją przyszłą emeryturę, bo ledwie wiąże koniec z końcem. Wynagrodzenia płacone na rękę są tak niskie, że kobietom nie starcza środków na wszystkie bieżące potrzeby, a co dopiero mówić o zabezpieczeniu ich przyszłości. Winne temu jest głównie wysokie opodatkowanie pracy - komentuje badania Krzysztof Zych z UCE Research.

Zobacz: Polki czeka prawdziwy dramat. Tylko 17 proc. się przed tym zabezpieczyło

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Polka powoli przestaje być matką, żoną i kochanką

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anais 2022-05-17 14:10:11

  A jak tu odłożyć z pensji minimalnej.cudow nie umiem robić a żyć też muszę i wcale nie na luksusach.zeby odkładać trzeba zarabiać godnie

 • Marcin Kowalczyk 2022-05-17 01:27:32

  PPK - uczestniczę od momentu powstania, zacząłem w wieku 31 lat, pozostaje do osiągnięcia 60 lat i nie zamierzam ruszać tych pieniędzy. Zalecam to samo. Dla nie wtajemniczonych - Pracownicze Plany Kapitałowe.

 • Sebas 2022-05-16 17:14:17

  Kobiety zamiast oszczędzać, "inwestują" w świątyniach konsumpcji na shopping, torebki, wakacje dla pochwalenia sie i gabinety masażu. Przejdźcie się ulicami Warszawy, żeby zobaczyć na co idą pieniądze.

 • Robert 2022-05-16 16:46:37

  Nikt nie robi z kobiet wiekszych idiotek niż feministki. Jak tak czytam to wszystko co sie o nich pisze to widze obraz jakichś komoletnie uposledzonych i niepelnosprawnych ludzi, ktorzy potrzebuja non stop atencji, zachet, pomocy i wsadzania reki w dupe, bo one kompletnie niczego nie potrafia osiagnac samemu, badz kosztem mezczyzn. Przypominam, że to WIECEJ MEZCZYZN MA GORSZE WYKSZTALCRNIE, PRACUJE DLUZEJ I CIĘŻEJ. TO MĘŻCZYZNI TYRAJA NA EMERYTURY KOBIET, POMIMO TEGO, ZE SREDNIO ZYJA O 8 LAT KROCEJ!! Ile jeszcze bedziecie na nas szczuc!!

 • Rita 2022-05-16 16:34:57

  Odkładaj ,kup np nieruchomość lub kupuj dolary lub są inne sposoby Nikt nie każe matoły trzymac w banku na lokatach Głupota ludzi jest zatrwarzajaca

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA