PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Policzyli, ile naprawdę warte są pensje Polaków. Tak źle nie było od dawna

  • km
  • 14 lip 2022 20:00

Analitycy serwisu Picodi.com, przyglądając się dynamice zmian cen benzyny w Europie i na świecie w I półroczu 2022 roku, policzyli, ile litrów paliwa można kupić za średnią polską pensję.

Policzyli, ile naprawdę warte są pensje Polaków. Tak źle nie było od dawna
Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi 6 398,94 zł brutto (4 691,74 zł netto) (fot. Alicia Steels/Unsplash)
REKLAMA
  • Przeciętny Polak za średnią krajową może kupić 598 litrów benzyny. W porównaniu ze wskaźnikiem sprzed roku siła nabywcza polskiego średniego wynagrodzenia w odniesieniu do benzyny znacznie spadła.
  • W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić 711 litrów benzyny. Najwięcej paliwa za średnią krajową można było kupić w 2020 roku - 832 litry. W 2021 roku było to 808 litrów. 
  • Siłę nabywczą pieniądza pokazuje nie tylko sprawdzenie, ile benzyny można kupić za określoną kwotę. Jednym z najpopularniejszych indeksów jest tzw. Indeks Big Maca, który pokazuje, jak długo mieszkańcy danego kraju muszą pracować na flagową kanapkę sieci McDonald's.

Ceny paliw zaskakują w całej Europie. Sytuacja geopolityczna sprawiła, że w pierwszej połowie 2022 roku większość krajów naszego regionu odnotowała rekordowe wzrosty cen. Najgorzej jest w Turcji, gdzie benzyna podrożała o 100 proc.

W Polsce średnia cena benzyny w czerwcu wynosiła 7,84 zł. To kwota o 36,7 proc. większa niż w styczniu, kiedy średnio za litr benzyny płaciliśmy 5,74 zł. Bardziej dotkliwych podwyżek cen doświadczyli m.in. właściciele aut w Hiszpanii (wzrost o 40,8 proc.), na Litwie (43,9 proc.) czy w Ukrainie (63,3 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na Malcie cena benzyny była stabilna przez całe I półrocze. W Rosji nominalna cena w rublach prawie nie uległa zmianie, jest to jednak wynik sztucznego podniesienia wartości rubla przez rząd; cena litra benzyny wyrażona w euro wzrosła o 41,5 proc. Z kolei Kazachstan jest jedynym krajem w Europie (częściowo), gdzie benzyna nieznacznie potaniała (−0,7 proc.).

źródło: www.picodi.com
źródło: www.picodi.com

Ile benzyny za średnią krajową?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi 6 398,94 zł brutto (4 691,74 zł netto). Oznacza to, że przeciętny Polak za średnią krajową może kupić 598 litrów benzyny. W porównaniu ze wskaźnikiem sprzed roku siła nabywcza polskiego średniego wynagrodzenia w odniesieniu do benzyny znacznie spadła.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Policzyli, ile naprawdę warte są pensje Polaków. Tak źle nie było od dawna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Życie za życie , tylko śmierć równa rachunki skurwysny,bandyci ! 2022-07-15 07:54:22

    Morawiecki to największa gnida i bandyta, Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów) po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych, zbrodni przeciwko własnemu Narodowi. Ten oszołom ze Zbigniewem Ziobro wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczną do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi.fałszowania badań przeciwciał anty HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach .Mieszkańcy nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych) .Ludziska, nie pokrywajcie skutków katastrof ekologicznych z własnej kieszeni, nie podejmowanie czynności przez lokalne Prokuratury daje możliwość złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ( formularz w języku polskim był dostępny do pobrania na stronie Gazety Prawnej ) do pól roku od Postanowienia Sądu na utrzymanie zaskarżonych umorzeń śledztw, 25tysięcy Euro po przyjęciu skargi otrzymacie .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA