Polaków rozmowy o zarobkach. Tak szczerze jeszcze nie było

Czy o swoich zarobkach rozmawiamy z innymi? Jeśli tak, to z kim? Czy wysokość zarobków wpływa na relacje z bliskimi, w tym na relacje najbardziej intymne? Czy potrafimy negocjować wysokość pensji z pracodawcą? Poznajcie wyniki badania "Polacy mówią o płacy".

Autor: Jolanta Miśków 27 mar 2014 2:00

REKLAMA
Jak wynika z raportu „Polacy mówią o płacy", przeprowadzonego w marcu 2014 r. przez TNS Polska na zlecenie Pracuj.pl na reprezentatywnej próbie tysiąca czynnych zawodowo Polaków, blisko połowa respondentów (48 proc.) uważa, że zarobki są w Polsce tematem tabu, o którym się nie rozmawia. Kobiety nieco częściej niż mężczyźni uważają, że sprawa wynagrodzeń to temat owiany tajemnicą (52 proc. w porównaniu z 44 proc.).

- Pieniądze są tematem tabu w Polsce. Rodacy mają trudność w rozmawianiu o zarobkach. Nie budzi to wątpliwości. Jest to zapewne związane silnie z naszą dalszą i nowszą historią. Dalszą, kiedy to zarobki w PRL były niby-jawne, ale postawione na głowie (hydraulik zarabiający wielokrotnie więcej od profesora na uniwersytecie itp.). I z nowszą - w erze rodzącego się kapitalizmu i wolnej amerykanki w tej dziedzinie, z szarą strefą po pilnie strzeżoną tajemnicę wynagrodzeń w przedsiębiorstwach.Tajemnica ta niestety często wiąże się z brakiem przemyślanych i stosowanych zasad w zakresie wynagrodzeń - mówi Dominika Ludwiczak, dyrektor HR w firmie Sage.


Puls HR Puls HR

Polaków rozmowy o zarobkach. Tak szczerze jeszcze nie było


REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

glews 2014-04-10 14:38:59

Nie wiem czemu, nie czuję, ani presji niemówienia ani mówienia! Rozmawiam o tym jak o czymś normalnym!@ Zarabiam mało, moja branża księgarska pada i nie mam co owijać w bawełnę, że stajemy się prostackim społeczeństwem wymóżdżonych zoombie! Bez uczuć, światopoglądu i charakteru, no ale jak lans dyktuje "Ekipka z Warsaw", , to nie ma się co dziwić!