PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy zmienili podejście do oszczędzania

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 28 sie 2022 15:41

Trudna sytuacja gospodarcza wpływa na nasze zwyczaje finansowe. Obecnie dla niemal 40 proc. badanach Polaków kontrolowanie wydatków jest ważniejsze, niż przed rokiem, a dla blisko 30 proc. - posiadanie oszczędności znaczy więcej, niż rok temu.

Polacy zmienili podejście do oszczędzania
Ponad 60 proc. badanych odkłada przede wszystkim na tzw. „czarną godzinę”. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Future Fund wynika, że dla blisko 1/3 Polaków posiadanie oszczędności jest ważniejsze, niż przed rokiem.
  • Niepewne czasy wpływają na cel oszczędzania - prawie 2/3 osób odkłada przede wszystkim na tzw. „czarną godzinę”.
  • Jedną z ważniejszych barier w budowaniu poduszki finansowej jest brak wiedzy o tym, jak pomnażać oszczędności - na taki problem wskazuje co piąta osoba.

Trudna sytuacja gospodarcza, rosnąca inflacja i niepewna przyszłość – nie powinno dziwić, że problem gospodarowania pieniędzmi jest dla Polaków coraz istotniejszy. Jak pokazuje ogólnopolskie badanie wykonane na zlecenie fintechu Future Fund, dla niemal 40 proc. respondentów kontrolowanie wydatków jest ważniejsze, niż przed rokiem, a dla blisko 30 proc. - posiadanie oszczędności znaczy więcej, niż rok temu.

Pesymistyczne nastroje znajdują odzwierciedlenie również w celach, na jakie najczęściej oszczędzamy – ponad 60 proc. respondentów odkłada przede wszystkim na tzw. „czarną godzinę”. Myślimy też długoterminowo - co piąta osoba przeznacza oszczędności na przyszłość swoich dzieci.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednocześnie konsumenci przyznają, że napotykają wiele barier, które utrudniają im oszczędzanie. Niemal połowa osób twierdzi, że ich głównym ograniczeniem są zbyt małe dochody. Co piąta osoba deklaruje brak zaufania do instytucji finansowych, a tyle samo – brak czasu lub odpowiednich narzędzi do inwestowania. Wszystko to powoduje, że respondenci sygnalizują problem z odkładaniem co miesiąc nawet małej kwoty (przy czym kobiety zwracają uwagę na to wyzwanie 2 razy częściej, niż mężczyźni).

– Konsumentom trudno jest rezygnować z bieżącej konsumpcji na rzecz oszczędzania, a jednocześnie potrzebują poczucia bezpieczeństwa, jakie daje poduszka finansowa – mówi Piotr Kędzierski z Future Fund.

Jak oszczędzać pieniądze

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy zmienili podejście do oszczędzania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA