PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polacy złożyli już kilkadziesiąt tysięcy wniosków o dodatkowe 400 zł

Już blisko 70 proc. uprawnionych w tym roku złożyło wniosek do ZUS o tzw. żłobkowe, czyli dofinansowanie – do 400 zł miesięcznie – na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazał we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  • Autor: PAP/JP
  • 12 kwi 2022 13:00
Polacy złożyli już kilkadziesiąt tysięcy wniosków o dodatkowe 400 zł
Już blisko 70 proc. uprawnionych w tym roku złożyło wniosek do ZUS o tzw. żłobkowe (fot. Pixabay)
REKLAMA

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc.

W tym roku przewidywana liczba dzieci objętych wsparciem ma wynieść co najmniej 110 tys. dzieci. Jak dotąd, złożono wnioski o tzw. żłobkowe obejmujące ponad 73 tys. dzieci. To blisko 70 proc. wszystkich uprawnionych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Dofinansowanie do 400 zł miesięcznie - na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna - przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe" - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dofinansowanie dotyczy okresu, który nie jest objęty rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO). Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, ale nie obejmuje opłat za wyżywienie. Rozwiązanie obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy złożyli już kilkadziesiąt tysięcy wniosków o dodatkowe 400 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA