PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy zaciskają pasa, ale na świętach za bardzo oszczędzać nie chcą

  • Autor: PAP/AH
  • 9 gru 2022 7:40

Kryzys i związana z nim inflacja powodują, że Polacy dwa razy oglądają każdą złotówkę przed wydaniem jej. Oszczędności planujemy również na święta, ale... niewielkie.

Polacy zaciskają pasa, ale na świętach za bardzo oszczędzać nie chcą
W tym roku, tylko 11 proc. Polaków nie ma zamiaru oszczędzać na świątecznej żywności. fot. Pixabay
REKLAMA
  • Jak wynika z badania do cyklicznego raportu dotyczącego preferencji i intencji zakupowych polskich konsumentów przed Świętami Bożego Narodzenia, autorstwa platformy analityczno-badawczej UCE Research i Grupy BLIX 81 proc. Polaków zamierza ograniczyć wydatki na świąteczne zakupy spożywcze, w ub. roku taki zamiar miało 45 proc. respondentów.
  • W tym roku, tylko 11 proc. Polaków nie ma zamiaru oszczędzać na świątecznej żywności.
  • Inne badanie, IBRiS dla "Rzeczpospolitej" pokazuje jednak, że boimy się inflacji i chcemy oszczędzać, to planowane ograniczenia wydatków nie będą duże.

Według Marcina Lenkiewicza z Grupy BLIX, tegoroczny wynik, który pokazuje, że dwa razy więcej Polaków planuje w tym roku ograniczyć wydatki świąteczne,  jest dużą zmianą w porównaniu z rokiem ubiegłym. "Wzrost cen jest oczywiście głównym motorem chęci zaoszczędzenia, ale nie tylko. Nie tyle chcemy oszczędzać, co nie wydawać więcej na święta lub postarać się w ramach zeszłorocznego budżetu kupić jak najwięcej produktów" - zaznaczył.

Czytaj także: 10 potraw wigilijnych zamiast 12. W tym roku Święta będą droższe o 600 zł

Z raportu wynika, że w tym roku blisko co trzeci badany planuje przeznaczyć na zakupy spożywcze od 101 do 200 zł w przeliczeniu na jedną osobę. Kwotę od 201 do 300 zł planuje przeznaczyć na ten cel 17 proc. respondentów. Koszt 100 zł na osobę zadeklarowało 16 proc. ankietowanych, tyle samo osób nie potrafiło określić kwoty jaką wydadzą na spożywcze zakupy świąteczne. Co dziesiąty Polak zadeklarował wydatki na ten cel w kwocie od 301 do 400 zł, od 401 500 zł 7 proc. pytanych, a kwoty powyżej 500 zł planuje 6 proc. Polaków.

Polacy łowią promocje, niestety nie wszystkie są uczciwe

Niespełna 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że tegoroczne świąteczne zakupy spożywcze zrobi w promocjach (rok temu było to 82 proc.). Zaledwie 2 proc. postawi na ceny regularne, co dwudziesty respondent, że ta kwestia nie ma znaczenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy zaciskają pasa, ale na świętach za bardzo oszczędzać nie chcą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA