Polacy vs. Niemcy - jakimi są pracownikami i ile zarabiają?

Choć zarobki Polaków pozostawiają wiele do życzenia, to jednak polscy pracownicy starają się wykonywać swoją pracę z zaangażowaniem. Natomiast Niemcy na wynagrodzenia narzekać nie mogą. To, co ich męczy to stres i przepracowanie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy vs. Niemcy - jakimi są pracownikami i ile zarabiają?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 mar 2014 11:36


Z badań CBOS wynika, że 95 proc. Polaków uważa, że warto sumiennie wykonywać swoją pracę, nawet gdy nie jest szczególnie ambitna. Z drugiej strony co trzeci pracownik gdyby mógł, zmieniłby miejsce pracy - takie wnioski potwierdzają badania Instytutu Ekonomicznego NBP. Tymczasem Niemiec zmienia pracę średnio co 3-4 lata. Wyniki ankiety niemieckiego Instytutu Badań Przyszłości Pracy (IZA) na zlecenie Fundacji Bertelsmanna pokazują, niemiecki pracownik jest skłonny do poświęceń, aby polepszyć jakość swojego życia.

Z badań Eurostatu wynika, że Polacy najdłużej szukają pracy w UE - zajmuje im to średnio rok. Bezrobocie w Polsce wynosi 10,1 proc., z kolei w Niemczech jest o połowę mniejsze. Także polskich kobiet na rynku pracy jest znacznie mniej niż niemieckich. W Niemczech 68 proc. kobiet pracuje, z czego jedynie 20 proc. na pełen etat. Natomiast w Polsce pracę podjęło 53 proc. płci żeńskiej, a 17 proc. z nich ma pełen etat - informuje "Deutsche Welle".

Pomimo, że średnia krajowa w Polsce wynosi ok. 3600 zł brutto (dane GUS), to nadal jesteśmy w końcówce europejskiej listy płac. Jak podaje "DW" zarobki w Niemczech są ok. trzy do czterech razy większe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.