PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polacy uważają, że życie w pandemii jest drogie

88 proc. badanych Polaków uważa, że życie w pandemii jest drogie. Najmocniej odczuwają to seniorzy oraz mieszkańcy dużych miast - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.

  • Autor: PAP/rs
  • 3 mar 2022 8:41
Polacy uważają, że życie w pandemii jest drogie
88 proc. badanych Polaków uważa, że życie w pandemii jest drogie (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • 88 proc. respondentów uważa, że życie w pandemii jest drogie.
  • Najmocniej odczuwają to seniorzy oraz mieszkańcy dużych miast - powyżej 500 tys. mieszkańców.
  • Ponad 91 proc. ankietowanych jest zdania, że koszty życia w pandemii są wyższe niż przed jej rozpoczęciem, z czego 46 proc. sądzi, że "wzrosły zdecydowanie".

Według badania Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka w pandemii", 88 proc. respondentów uważa, że życie w pandemii jest drogie. Najmocniej odczuwają to seniorzy oraz mieszkańcy dużych miast - powyżej 500 tys. mieszkańców. Z kolei ponad 91 proc. ankietowanych jest zdania, że koszty życia w pandemii są wyższe niż przed jej rozpoczęciem, z czego 46 proc. sądzi, że "wzrosły zdecydowanie".

Eksperci KRD zwrócili uwagę, że w ponad dwóch trzecich gospodarstw domowych w pandemii wzrosły rachunki za prąd, wodę, wywóz nieczystości. Jak zauważył prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, część gospodarstw domowych ma dodatkowo inne obciążenia - prawie połowa z nich płaci raty kredytu za zakupy ratalne lub pożyczkę; najczęściej dotyczy to osób w wieku 35-54 lat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Blisko 60 proc. ankietowanych w tej grupie ma takie zobowiązanie. Co piąty badany do obowiązkowych opłat musi dołożyć ratę kredytu hipotecznego" - wskazał Łącki, komentując dla PAP wyniki badania. 58 proc. z tych osób deklaruje, że w czasie pandemii wysokość raty wzrosła - dodał.

Według badania średni wzrost wydatków na poszczególne zobowiązania to od 50 zł do nawet ponad 300 zł. Największa podwyżka (ok. 330 zł miesięcznie) dot. rat kredytów hipotecznych, pożyczek gotówkowych oraz tych za zakupy ratalne.

Dodano, że zwiększyły się też przeciętne opłaty czynszu za mieszkanie (średnio o ponad 260 zł). Z kolei w trzech czwartych gospodarstw wydatki na energię elektryczną wzrosły średnio o 190 zł miesięcznie. "Powodów wyższych opłat nie należy upatrywać wyłącznie w inflacji i podniesieniu stóp procentowych. Swoją rolę odegrały także wprowadzane lockdowny wymuszające pracę i naukę z domu" - zauważył Łącki. To z kolei przełożyło się na większe zapotrzebowanie nie tylko na prąd i wodę, ale też internet.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy uważają, że życie w pandemii jest drogie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA