×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy toną w długach. To już kilkadziesiąt miliardów złotych

  • Autor: PAP/JP
  • 8 wrz 2022 11:00

Długi konsumentów w bazie Krajowego Rejestru Długów przekroczyły ponad 45 mld zł, a przedsiębiorstw ponad 9 mld zł – poinformował prezes KRD Adam Łącki. Dodał, że w związku z podwyżkami i sytuacją geopolityczną coraz więcej firm i konsumentów będzie miało problem z regulowaniem swoich zobowiązań.

Polacy toną w długach. To już kilkadziesiąt miliardów złotych
Coraz więcej firm i konsumentów będzie miało problem z regulowaniem zobowiązań (fot. Gabrielle Henderson/Unsplash)
REKLAMA
  • Prezes Krajowego Rejestru Długów wskazał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że obecnie mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją, jeśli chodzi o rynek konsumentów.
  • Prezes przekazał, że w bazie KRD jest obecnie 2 mln 400 tys. konsumentów, których dług przekroczył 45 mld zł. Długi konsumenckie wzrosły w pierwszym półroczu o 359 mln zł, a firmowe o 190 mln zł.
  • "Trzeba jednak pamiętać, że zadłużenie odnotowujemy z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wzrost kosztów życia na pewno wpłynie na możliwość bieżącego regulowania zobowiązań" - podkreślił.

"Wysoka inflacja, która nie chce nas opuścić, cała seria podwyżek stóp procentowych, wzrost kosztów życia powoduje, że w naszych portfelach zaczęło znacznie ubywać pieniędzy, szczególnie dotyczy to osób gorzej sytuowanych, które muszą teraz dokonywać wyborów na co je wydać" - powiedział Łącki.

Prezes przekazał, że w bazie KRD jest obecnie 2 mln 400 tys. konsumentów, których dług przekroczył 45 mld zł. Długi konsumenckie wzrosły w pierwszym półroczu o 359 mln zł, a firmowe o 190 mln zł.

Spłacanie zobowiązań będzie coraz trudniejsze

"Trzeba jednak pamiętać, że zadłużenie odnotowujemy z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wzrost kosztów życia na pewno wpłynie na możliwość bieżącego regulowania zobowiązań" - podkreślił.

Czytaj też: Długi Polaków większe niż zarobki. Tyle pensji trzeba poświęcić na spłatę

Łącki wskazał, że w najbliższych miesiącach liczba kredytów będzie nadal spadać, co wynika z malejącej zdolności do zaciągania długów, szczególnie hipotecznych. Zdaniem prezesa wzrosnąć może liczba krótkoterminowych pożyczek - które łatwiej uzyskać - choć ich spłata może być coraz trudniejsza.

Odnośnie firm - to według bazy KRD - ich zobowiązania przekroczyły 9,2 mld zł. Połowa tego zadłużenia należy do jednoosobowych działalności gospodarczych (ponad 170 tys.). Spółki prawa handlowego zadłużone są obecnie na 4,6 mld zł (103 tys. firm). Średnie zadłużenie jednoosobowej działalności gospodarczej to ponad 26 tys. zł; spółek prawa handlowego - 45 tys. zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polacy toną w długach. To już kilkadziesiąt miliardów złotych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • romek 2022-09-11 22:47:37

    jakaś masakra mieć problemy z kasą. niestety coś o tym wiem i czekam aż spłacę ostatnią ratę za te swoje długi. dobrze że mnie windykuje kruk bo z nimi się mozna dogadac

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA