×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy szykują się na solidne zaciskanie pasa

  • Autor: PAP/JP
  • 21 wrz 2022 11:58

W kolejnych miesiącach wzrost cen może skłaniać gospodarstwa domowe do ostrożności w wydatkach - oceniają ekonomiści banku ING w komentarzu do środowych danych GUS. Wskazują na scenariusz stopniowego spowolnienia gospodarczego ze słabnącą konsumpcją.

Polacy szykują się na solidne zaciskanie pasa
Wzrost cen może skłaniać gospodarstwa domowe do ostrożności w wydatkach (fot. Ben White/Unsplash)
REKLAMA
  • Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę m.in., że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 4,2 proc. rok do roku po wzroście o 2 proc. r/r w lipcu, natomiast produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 6,1 proc. r/r, wobec wzrostu o 4,2 proc. w lipcu.
  • Ekonomiści ING zauważyli, że dane te były lepsze od oczekiwań rynku. "Sierpniowy zestaw danych (przemysł, handel, budownictwo) nie neguje naszych prognoz wzrostu PKB w III kw. 2022 r. w okolicach 3 proc. r/r, co oznacza wzrost o ok. 0,6 proc. kw/kw (po odsezonowaniu)" - zaznaczyli.
  • Ich zdaniem w kolejnych miesiącach wzrost cen może zacząć odciskać większe piętno na decyzjach zakupowych i skłaniać gospodarstwa domowe do ostrożności w wydatkach.

Według przedstawicieli banku w przypadku sprzedaży detalicznej dane oczyszczone z sezonowości wskazują, że po dwóch miesiącach spadków sprzedaży w ujęciu miesiąc do miesiąca sierpień przyniósł wzrost.

Czytaj też: Firmom kończą się pieniądze na podwyżki, a inflacja szaleje. Dochodzimy do ściany

"Ostatnie miesiące wskazywały na niski popyt na dobra trwałego użytku, co wiążemy z wysoką niepewnością i słabymi nastrojami konsumentów. Pomimo sygnałów pewnego osłabienia utrzymuje się natomiast wzrost sprzedaży dóbr pierwszej potrzeby (żywność, odzież i obuwie, farmaceutyki). Pewnym wsparciem pozostaje tu popyt ze strony uchodźców z Ukrainy" - wskazali w komentarzu ekonomiści ING.

Utrzymanie mieszkania może słono kosztować. Drożeje prąd i ogrzewanie

Ich zdaniem w kolejnych miesiącach wzrost cen może zacząć odciskać większe piętno na decyzjach zakupowych i skłaniać gospodarstwa domowe do ostrożności w wydatkach, zwłaszcza w kontekście ryzyka zwiększonych kosztów utrzymania mieszkania w okresie jesienno-zimowym (ogrzewanie, energia elektryczna).

"Dzisiejsze dane wpisują się w scenariusz stopniowego spowolnienia gospodarczego ze słabnącą konsumpcją, która w II poł. 2022 r. będzie rosła wyraźnie wolniej niż w I poł. 2022 r. (...)" - oceniono.

Czytaj też: Rewolucja w benefitach. Wojna i inflacja zmieniły potrzeby pracowników

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy szykują się na solidne zaciskanie pasa
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA