PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Jesteśmy winni już prawie 76 mld zł

 • Autor: PAP/JP
 • 31 sie 2022 11:50

W I półroczu br.wartość przeterminowanych rachunków i kredytów wzrosła o 3,32 mld zł, przekraczając kwotę 75,8 mld zł - wynika z raportu InfoDług. Najbardziej zadłużeni to grupa w wieku 45-54 lat, której zaległości przekroczyły 22,4 mld zł.

Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Jesteśmy winni już prawie 76 mld zł
Najbardziej zadłużeni Polacy to grupa w wieku 45-54 lat, której zaległości przekroczyły 22,4 mld zł (fot. Ramain Dancre/Unsplash)
REKLAMA
 • Z raportu InfoDług opartego na danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK wynika, że suma zaległych zobowiązań Polaków wyniosła po pierwszym półroczu 75,83 mld zł wobec 72,5 mld zł w grudniu 2021 roku.
 • Przy czym liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się nieznacznie z 2,66 mln do 2,67 mln osób.
 • Z raportu wynika, że z pogłębiającymi się zobowiązaniami mierzą się wszyscy Polacy niezależnie od grupy wiekowej, choć w zależności od miejsca zamieszkania z różnym nasileniem.

Według prezesa BIG InfoMonitora Sławomira Grzelczaka, fakt, że nie przybyło dłużników a zadłużenia oznacza, że pogłębiają się przede wszystkim kłopoty finansowe osób już wcześniej zadłużonych. "Wychodzeniu z długów nie pomaga rosnąca inflacja, a co za tym idzie podwyżki cen, oraz też rat kredytów" - ocenia.

Wskazał, że rośnie Indeks Zaległych Płatności Polaków (IZPP), który pokazuje, ile osób z problemami finansowymi przypada na 1000 dorosłych mieszkańców w kraju. Na koniec czerwca br. wskaźnik ten osiągnął 85,7 pkt, co oznacza wzrost o 1,1 pkt.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Długi Polaków większe niż zarobki. Tyle pensji trzeba poświęcić na spłatę

Z raportu wynika, że z pogłębiającymi się zobowiązaniami mierzą się wszyscy Polacy niezależnie od grupy wiekowej, choć w zależności od miejsca zamieszkania z różnym nasileniem. "Obecnie najbardziej zadłużoną grupą wiekową w Polsce są osoby między 45 a 54 r. życia - generacja X. Już 11,2 proc. z nich ma niespłacone zobowiązania na kwotę, która w czerwcu br. przekroczyła 22,4 mld zł (pod koniec 2021 r. wynosiła 20,5 mld zł). Ta grupa wiekowa ma też największy, bo niemal 30-proc. udział w łącznej kwocie wszystkich zaległości Polaków" - podano.

Zdaniem Grzelczaka jedną z cech polskiej generacji X, dorastającej w okresie socjalizmu, przemian gospodarczych i wielkich niewiadomych, nazywanej też pokoleniem PRL, jest chęć posiadania. "Osoby urodzone w latach 1965-1975, często swój status określają poprzez pryzmat zgromadzonych dóbr, co sprawia, że chętnie nabywają je również na kredyt. Trzeba jednak przyznać, że za wysokim poziomem zadłużenia stoi nie tylko konsumpcjonizm, ale i wymagania potomstwa, z pokolenia Z" - wyjaśnił.

Rodzicom wzrosły długi, dzieciom zmalały

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Jesteśmy winni już prawie 76 mld zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • hrevo 2022-09-25 23:24:56

  tez się do nich zaliczam, b długi mam :/ na szczęście kruk mnie windykuje aoni nie traktuja ludzi jak przegranych z tego powodu. póki co spoko mi pomogli.

  • angie 2022-09-27 19:37:27

   mnie też kruk ogarnia i rzeczywiscie dobre podejscie do czlowieka maja

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA