PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polacy pracujący w Niemczech nie stracą zasiłków na dzeci

Zasiłki na dzieci z krajów UE, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech, lecz pozostały w kraju pochodzenia, nie zostaną wbrew pierwotnym planom rządu w Berlinie obniżone.

  • Autor: PAP/JS
  • 14 mar 2017 21:55
Polacy pracujący w Niemczech nie stracą zasiłków na dzeci
Zgodnie z przygotowanym przez resort finansów projektem obywatele kilku krajów, w tym Polacy, mieli otrzymać po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast jak obecnie 192 euro. (fot. pixabay)
REKLAMA

• Jak podał "Sueddeutsche Zeitung", ministrowie pracy i sprawiedliwości - Andrea Nahles i Heiko Maas z SPD - zablokowali prace nad projektem przygotowanym przez ministerstwo finansów Wolfganga Schaeuble (CDU).

• Zdaniem przeciwników projektu jest on niezgodny z prawem unijnym, które stanowi, że wszystkich pracowników na terenie Unii obowiązują równe obowiązki i prawa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zgodnie z przygotowanym przez resort finansów projektem obywatele kilku krajów, w tym Polacy, mieli otrzymać po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast jak obecnie 192 euro.

Jak pisze "SZ", Schaeuble, Nahles oraz minister gospodarki Brigitte Zypries rozmawiali w lutym z unijną komisarz Marianne Thyssen, prosząc ją o zgodę na indeksację świadczeń i zmianę unijnych przepisów. 1 marca Thyssen zawiadomiła stronę niemiecką, że Komisja Europejska postanowiła odrzucić niemiecką propozycję.

Wstrzymanie przez ministrów z SPD prac nad ustawą wywołało ostre protesty w CDU. Sekretarz stanu w resorcie finansów Jens Spahn zarzucił politykom SPD, że blokują postulaty wysuwane przez ich własną partię. Przypomniał, że to szef SPD Sigmar Gabriel jako jeden z pierwszych domagał się obniżenia zasiłków.

"SZ" zwraca uwagę, że z inicjatywą dopasowania wysokości świadczenia "kindergeld" do kosztów utrzymania w poszczególnych krajach wyszedł w zeszłym roku właśnie Gabriel.

Zgodnie z przygotowanym przez resort finansów projektem obywatele kilku krajów, w tym Polacy, mieli otrzymać po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast jak obecnie 192 euro. Z wyliczeń ministerstwa wynikało, że budżet państwa zaoszczędzi rocznie 159 mln euro.

Z danych ministerstwa finansów wynika, że niemiecki zasiłek na dzieci pobiera 185 tys. obywateli krajów UE niebędących Niemcami, których pociechy przebywają w kraju pochodzenia. Największą grupę stanowią Polacy - niemal 87 tys. - a drugą pod względem liczebności Rumuni - 15 tys.

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 roku 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro. Zasiłek na dziecko w Rumunii wynosi 18,58 euro, a w Bułgarii 17,90 euro.

Według "SZ" Schaeuble zarzucił kolegom z SPD prowadzenie kampanii wyborczej. Resort finansów zapowiedział, że będzie nadal zabiegał o zmianę przepisów.

Materiał ukaże się w środowym wydaniu "Sueddeutsche Zeitung".

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy pracujący w Niemczech nie stracą zasiłków na dzeci

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA