Polacy powinni żyć godnie. Partia Zieloni chce wyższej płacy minimalnej

Podniesienie płacy minimalnej do 2/3 średniego wynagrodzenia to jeden z postulatów Partii Zieloni, które skierowała do premier Ewy Kopacz. Zieloni domagają się także zwiększenia kwoty wolnej od podatku i podjęcia walki z wyprowadzaniem podatków za granicę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy powinni żyć godnie. Partia Zieloni chce wyższej płacy minimalnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 gru 2014 9:46


"Partia Zieloni rozpoczęła ogólnopolską kampanię na rzecz poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin" - powiedziała przewodnicząca Partii Zieloni Agnieszka Grzybek podczas sobotniego (20 października) happeningu w Warszawie.

Przed jedną z galerii handlowych Zieloni rozdawali kartki świąteczne z postulatami i zachęcali przechodniów do ich wysyłania do szefowej rządu. Podobne akcje partia organizuje także w Katowicach, Szczecinie i Wrocławiu.

Czytaj też: Męcina: Płaca minimalna ma chronić przed ubóstwem pracujących

"Mamy trzy proste postulaty: zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podniesienie płacy minimalnej do 2/3 średniego wynagrodzenia i podjęcie działań, żeby walczyć z wyprowadzaniem zysków przez firmy z kapitałem zagranicznym do rajów podatkowych" - powiedziała Grzybek.

W liście do Kopacz Zieloni napisali, że w Polsce bardzo wiele gospodarstw domowych zadłuża się, by pokryć niezbędne wydatki, a 60 proc. nie ma żadnych oszczędności. Uznali przy tym za niedopuszczalne, by w okresie poprzedzającym święta Polacy musieli korzystać z kredytów, by godnie spędzić święta z bliskimi lub kupić prezenty dla dzieci.

Czytaj też: OPZZ: Płaca minimalna powinna wynosić co najmniej połowę średniego wynagrodzenia

Partia Zieloni przekonuje, że wynagrodzenia w Polsce rosną wolniej niż zyski firm, a także wolniej niż płace w innych krajach Unii Europejskiej. Podkreślają też, że kwota wolna od podatku w Polsce jest najniższa w Europie, a podatek od dochodów płacą nawet osoby żyjące w głębokim ubóstwie.

Zwracają uwagę, że prawie połowa firm z kapitałem zagranicznym w Polsce nie płaci podatków w kraju. "Uważamy, że firmy, które zarabiają w Polsce, muszą dorzucać się do wspólnej kasy" - dodali Zieloni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.