PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polacy nie mają problemów z regulowaniem bieżących zobowiązań

97 proc. Polaków deklarują, że ich gospodarstwa domowe nie mają do uregulowania zaległych zobowiązań bieżących, np. czynszu, opłat za elektryczność, telefon - wynika z badania CBOS. Tylko 3 proc. deklaruje takie nieuregulowane zobowiązania, a 1 proc. ma kłopoty z ich spłatą - dodano.

  • Autor: PAP/JP
  • 6 maj 2022 11:08
Polacy nie mają problemów z regulowaniem bieżących zobowiązań
97 proc. Polaków deklarują, że ich gospodarstwa domowe nie mają do uregulowania zaległych zobowiązań bieżących, np. czynszu, opłat za elektryczność, telefon (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Z piątkowej informacji z badania "Oszczędności i długi Polaków po dwóch latach pandemii" wynika, że oszczędności i długi Polaków utrzymują się na poziomach zbliżonych do tych odnotowanych przed rokiem.
  • Dodano, że nadal niespełna trzy piąte Polaków ma oszczędności, co świadczy o wyhamowaniu trendu wzrostowego sprzed pandemii. Jednocześnie blisko połowa badanych ma do spłacenia jakieś długi, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do okresu sprzed pandemii.
  • Niemal wszyscy respondenci deklarują, że nie mają zaległości w bieżących opłatach, takich jak czynsz czy podatki.

CBOS zapytał Polaków na przełomie marca i kwietnia br. o ich oszczędności i długi. Jak zaznaczono, pytania zadano w warunkach szczególnej niepewności ekonomicznej i politycznej. "Z jednej strony epidemia COVID-19 trwa w Polsce już od dwóch lat, powodując okresowe zahamowania działalności gospodarczej w całym kraju, które przyczyniają się do spadku PKB czy wzrostu cen wielu podstawowych produktów. Z drugiej strony za naszą wschodnią granicą w lutym wybuchła wojna - Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, na skutek czego do Polski przybyło trzy miliony ukraińskich uchodźców, a sami Polacy zaczęli ustawiać się w długich kolejkach do urzędów paszportowych" - podano.

W ocenie badaczy, wyniki te są podobne do tych sprzed roku; pewna zmiana widoczna jest przy zestawieniu z danymi tuż sprzed pandemii - z marca 2020 r. Wówczas grupa znajdująca się w najkorzystniejszej sytuacji, czyli mająca pewne oszczędności i żadnych długów, była reprezentowana przez 39 proc. badanych (o 5 pkt. proc. więcej niż obecnie - 34 proc.), a grupa będąca w najtrudniejszym położeniu - nieposiadająca żadnych oszczędności a mająca długi - liczyła 17 proc. badanych, o 4 pkt. proc. mniej niż obecnie - 21 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z informacji wskazano, że niemal wszyscy badani (97 proc.) deklarują, że ich gospodarstwa domowe nie mają do uregulowania żadnych zaległych zobowiązań bieżących, takich jak czynsz, opłaty za elektryczność, telefon czy zaległe podatki. Tylko 3 proc. ankietowanych deklaruje takie nieuregulowane zobowiązania, a 1 proc. przyznaje, że ma kłopoty z ich spłaceniem. "Ogółem odsetek respondentów z zaległościami w bieżących opłatach od kilku lat niewiele się zmienia, choć należy odnotować, że tegoroczny wynik jest o 3 punkty procentowe niższy niż rok temu, a był on najwyższy w latach 2007-2014, kiedy utrzymywał się na poziomie 10 proc." - przypomniano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy nie mają problemów z regulowaniem bieżących zobowiązań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA