PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy nie chcą pracować na emeryturze. Dłuższa praca tylko za wyższe świadczenia

 • jk
 • 17 maj 2022 13:50

Obniżony w 2017 roku wiek emerytalny pozwala 60-letnim kobietom i 65-letnim mężczyznom zakończyć aktywność zawodową. Jednak 49 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że będzie zmuszona pracować dłużej. Niemal tyle samo (48 proc.) nie chciałoby pracować więcej niż przewidują przepisy emerytalne, nawet gdyby praca była dostosowana do sił – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Polacy nie chcą pracować na emeryturze. Dłuższa praca tylko za wyższe świadczenia
Trendy demograficzne wyraźnie wskazują, że będziemy zostawać na rynku pracy dłużej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Podstawowym argumentem za wydłużeniem obecności na rynku pracy jest dla Polaków znacznie wyższa emerytura. 47 proc. z nas zgodzi się na dłuższą pracę pod warunkiem zwiększenia świadczenia w przyszłości.
 • Na drugim miejscu na liście argumentów za przedłużeniem aktywności zawodowej jest dostosowanie charakteru zajęcia do kondycji fizycznej potencjalnego emeryta (36 proc.)., a na trzecim - ulgi podatkowe (27 proc.).
 • Firmy zapewniają, że chętnie zatrudnią pokolenie 50+. Aż 65 proc. przedsiębiorców widzi dojrzałego pracownika w swoim zespole, ale deklaracje rozmijają się z rzeczywistością. W połowie firm grupa 50+ to mniej niż jedna piąta załogi.

Jako pracownicy jesteśmy świadomi zachodzących w Polsce zmian demograficznych. Połowa z nas zdaje sobie sprawę, że będzie pracować dłużej niż zakładają to obecne przepisy emerytalne. W grupie osób, która prognozuje taki stan rzeczy dominują kobiety (51 proc. vs 47 proc. mężczyzn) i osoby w wieku 35-44 lata (56 proc.). Co piąty ankietowany sądzi, że dłuższa aktywność zawodowa nie będzie konieczna.

- Trendy demograficzne wyraźnie wskazują, że będziemy zostawać na rynku pracy dłużej. Od 2012 roku populacja Polaków systematycznie maleje, a grupa uprawnionych do emerytur rośnie. Ostatnie dwa lata znacznie obniżyły poziom prognozowanego średniego dalszego trwania życia, ale biorąc pod uwagę perspektywę ostatnich 20 lat trend wskazuje, że żyjemy coraz dłużej. Żeby uzyskać satysfakcjonującą wysokość świadczeń emerytalnych będziemy musieli wydłużyć okres składkowy i nie opuszczać rynku pracy wcześnie, z czego połowa z nas zdaje sobie sprawę i zakłada pójście na emeryturę później niż przewidują to przepisy – wskazuje Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dłuższa praca tylko za wysoką emeryturę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polacy nie chcą pracować na emeryturze. Dłuższa praca tylko za wyższe świadczenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piotr 2022-05-18 07:20:55

  Większość osób w wieku emerytalnym jest zwyczajnie zaorana przez lata pracy. Trudno sobie wyobrazić chętnie pracującego Pana, który przez blisko 50 lat pracował na budowie dźwigając całe życie. Są oczywiście wyjątki, ale to są wyjątki. Lepiej zagonić do pracy tych wszystkich policjantów, wojskowych, strażaków itd. Całe to uprzywilejowane społeczeństwo, bo to chore by w wieku 35 lat być już emerytem.

  • Agniecha 2022-05-18 09:19:44

   Zapomniałeś o górnikach.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA