Polacy muszą dorabiać z powodu niskich emerytur

Ponad 6 proc. polskich emerytów dorabia. Częściej mężczyźni - ok. 222 tys. przy mniej więcej 183 tys. kobiet.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy muszą dorabiać z powodu niskich emerytur

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

8 gru 2015 9:29


Największy odsetek pracujących emerytów mieszka w województwie lubelskim (7,8 proc.) oraz województwie świętokrzyskim (7,7 proc.).

Niskie emerytury Polaków

Najczęściej to zbyt niska emerytura skłania do kontynuowania zatrudnienia. Dłuższa praca może wpłynąć na jej wysokość – osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, lecz nadal są zatrudnione na umowę o pracę i odprowadzają składki ZUS, mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Poza tym nie muszą obawiać się zawieszenia świadczeń z powodu zbyt wysokich zarobków.

Wcześniejsza emerytura

Inaczej sprawa wygląda w przypadku tych osób, które zdecydowały się na wcześniejszą emeryturę.

- Mają one prawo dorabiać, ale jeżeli ich dochód będzie wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, świadczenie emerytalne może zostać zmniejszone. Jeśli natomiast dochód przekroczy 130 proc., pracownik musi liczyć się z czasowym zawieszeniem emerytury – tłumaczy w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Anna Wojewódzka, kierownik oddziału firmy Jobhouse w Warszawie.

Emeryci, którzy podpisali umowę o pracę, są zatrudnieni na takich samych zasadach jak pracownicy niepobierający emerytury. - Warto więc pamiętać, że posiadanie prawa do świadczenia emerytalnego nie może być powodem zwolnienia – zauważa ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.