PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zarobki: Systemy wynagrodzeń w wielu firmach są niejasne

  • Justyna Koc
    jk
  • 7 gru 2017 11:15

25 proc. pracowników nie zna zasad przyznawania premii, które obowiązują w ich firmie, a prawie jedna trzecia badanych nie wie, na jakich zasadach przyznawane są podwyżki - wynika z badania Pracuj.pl.

Zarobki: Systemy wynagrodzeń w wielu firmach są niejasne
W niektórych organizacjach tworzone jest nawet stanowisko reward managera czy eksperta ds. płac, odpowiedzialnego za politykę płacową i systemy motywacyjne pracowników. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Jak pokazuje badanie Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają?" 77 proc. pracujących Polaków przynajmniej raz w zawodowym życiu dostało premię.

• Z kolei ponad połowa pracujących Polaków otrzymała podwyżkę w przeciągu ostatniego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zasady przyznawania podwyżek i premii lepiej znają osoby zarabiające powyżej 4 tys. na rękę - prawie 80 proc. z nich deklaruje znajomość zasad przyznawania premii.

Jak wynika z badania Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają?", 77 proc. pracujących Polaków przynajmniej raz w życiu zawodowym dostało premię. Jednak nie wszyscy pracujący Polacy znają zasady przyznawania premii w swojej organizacji. Z zasadami przyznawania podwyżek sytuacja wygląda jeszcze gorzej – zna je zaledwie 64 proc. ankietowanych.

Niejasne reguły

Wyniki badania Pracuj.pl pokazują, że ponad połowa pracujących Polaków otrzymała podwyżkę w przeciągu ostatniego roku. Niestety, prawie jedna trzecia badanych nie wie, na jakich zasadach podwyżki w ich firmie są przyznawane.

Sytuacja w kwestii premii wygląda podobnie - aż 25 proc. pracowników nie zna zasad ich przyznawania. Wśród ankietowanych, najbardziej świadomi są pracownicy zarabiający najwięcej, bo powyżej 4 tys. na rękę - prawie 80 proc. z nich deklaruje znajomość zasad przyznawania premii. Tymczasem tylko niewiele ponad połowa osób o najniższych zarobkach (poniżej 1500 zł netto) zna te wytyczne. Podobnie znajomość, lub może raczej nieznajomość, zasad wygląda w przypadku podwyżek.

- Wiem mniej więcej, ile premii powinienem dostać, ale przyznaję, że nigdy nie wyliczam dokładnie tej kwoty, bo jest to dosyć skomplikowane. Moja korporacja ma specjalny algorytm, który bazuje na moich wynikach, wynikach finansowych firmy, poziomie stanowiska, ocenie przełożonego, czy rezultatach działu. Byłoby lepiej, gdyby premię wyliczało się w jakiś prostszy sposób - mówi Rafał, inżynier w firmie budowlanej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarobki: Systemy wynagrodzeń w wielu firmach są niejasne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA