PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy mogą już sprawdzić, jaką emeryturę wypracowali

  • Autor: PAP/AH
  • 21 lip 2022 10:48

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w ZUS.

Polacy mogą już sprawdzić, jaką emeryturę wypracowali
ZUS przygotował podsumowanie składek dla prawie 23,2 mln osób. fot. Shutterstock
REKLAMA
  • ZUS przygotował podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 roku dla prawie 23,2 mln osób.
  • Indywidualną informację można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).
  • Kto jeszcze nie ma konta w platformie, może je założyć w każdej chwili przez internet lub w placówce ZUS.

Jak wyjaśnia ZUS udostępniona informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Informacja zawiera również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

ZUS przypomina, że osoby, które w zeszłym roku skończyły co najmniej 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Ubezpieczony dowie się z nich, jakiej kwoty mógłby spodziewać się, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach i pracując do wieku emerytalnego. Inny wariant prognozy pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować, a emeryturę miał wyliczoną wyłącznie z dotychczasowych składek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zaznacza Zakład jest to tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

ZUS przekazał informacje o stanie konta ubezpieczonego tylko elektronicznie, na PUE. Dostęp do swojego profilu można uzyskać, rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), internetowej bankowości, podczas e-wizyty w ZUS lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela.

Informację o stanie konta i prognozę swojej emerytury można znaleźć na PUE w panelu "ubezpieczony". W menu po lewej stronie należy wybrać "Informacje o stanie konta", a potem "Informacja za 2021 r.".

Profil na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o świadczenia rodzinne i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy mogą już sprawdzić, jaką emeryturę wypracowali

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA