×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy coraz więcej oszczędzają. Rzadko jednak celem jest emerytura

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 lis 2019 14:51

30,2 proc. polskich gospodarstw domowych, biorących udział w badaniu Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH "Sytuacja na rynku consumer finance", uważa, że w nadchodzącym roku zdoła zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze. To o 1/3 więcej niż przed rokiem i prawie trzykrotnie więcej niż przed dziesięciu laty.

Polacy coraz więcej oszczędzają. Rzadko jednak celem jest emerytura
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Polacy oszczędzają coraz więcej – średnio 14 proc. swych dochodów (wobec 11,8 proc. przed rokiem).
  • Odsetek gospodarstw domowych które „nieco oszczędzają” jest na wysokim poziomie – dziś to 49,3 proc. (wobec 48,8 proc. przed rokiem).
  • Niestety, wciąż niewielu z nas odkłada na emeryturę (około 11proc. respondentów), ale obserwowany jest tu lekki wzrost.

Wyniki prowadzonego co kwartał badania ZPF i IRG SGH wskazują na wyraźny trend wzrostowy odsetka respondentów uważających, że z bardzo dużym lub dość dużym prawdopodobieństwem zdołają zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze w nadchodzącym roku. Dziś to już 30,2 proc. badanych.

Jednocześnie widoczny jest spadek odsetka tych, którzy nie planują oszczędzać. Obecnie jest ich 18,4 proc., podczas gdy jeszcze przed rokiem było ich 27,3 proc. Wśród pesymistów nastąpiło jednocześnie przesunięcie do „znikomego” prawdopodobieństwa, co też stanowi poprawę w tym zakresie.

Tak dobre prognozy w zakresie oszczędzania są między innymi wynikiem opinii respondentów, że obecnie, uwzględniając ogólną sytuację ekonomiczną Polski, jest korzystny klimat do oszczędzania. To opinia 46 proc. respondentów – o 5 punktów procentowych więcej niż przed rokiem.

Sytuacja finansowa Polaków

Polskie gospodarstwa domowe coraz lepiej oceniają także swoją obecną sytuację finansową. Odsetek tych, którzy wpadają w długi wyniósł w trzecim kwartale 2019 r. 5,3 proc. wobec 7,6 proc. przed rokiem.

Odsetek gospodarstw domowych które „nieco oszczędzają” jest na wysokim poziomie – dziś to 49,3 proc. (wobec 48,8 proc. przed rokiem). Odsetek tych, którzy „dużo oszczędzają” wyniósł ok. 3,8 proc.

Łącznie więc 53 proc. respondentów deklaruje zdolność do oszczędzania (przed rokiem 51,4 proc.). Co ciekawe, odsetek tych, którzy oceniają, że przejadają oszczędności, lekko zwiększył się w stosunku do wskazań sprzed roku. Dziś to 10,2 proc., a przed rokiem – 9 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy coraz więcej oszczędzają. Rzadko jednak celem jest emerytura
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA