Polacy chcą szybszej emerytury, nawet jeśli ma być niższa

76 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Panel Badawczy Ariadna uważa, że staż pracy powinien być dodatkowym kryterium przejścia na emeryturę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy chcą szybszej emerytury, nawet jeśli ma być niższa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 sty 2016 7:27


Zdaniem ekspertów Polacy chcą szybko pobierać świadczenia, nawet jeśli będą one niskie.

Ankieta pokazuje, że Polacy (ponad 60 proc. ankietowanych) popierają prezydencki projekt ustawy cofający wydłużenie wieku emerytalnego i przywracający wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przeciwnego zdania było 27 proc. uczestników ankiety.

- Takie wyniki są po myśli związkowców - czytamy w artykule "Dziennika Gazety Prawnej", który zlecił badanie. Gazeta cytuje wypowiedź rzecznika Solidarności Marka Lewandowskiego:

- To pokazuje coś, o czym mówiliśmy w momencie wprowadzania wydłużenia wieku emerytalnego, że społeczeństwo jest temu przeciwne i nie można wprowadzać reformy szybko bez zdobycia społecznej akceptacji.

Inaczej widzi problem rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow.

- To pokazuje, że nasi obywatele nie mają pojęcia, jak wygląda system emerytalny i od czego zależy wysokość emerytury - powiedziała w wypowiedzi dla "DGP".

- Zapewne wiele z tych osób zakłada, że przejdą na emeryturę i będą nadal pracować - zauważa z kolei Jakub Borowski, który pracuje jako główny ekonomista w Credit Agricole. Podkreśla, że ludzie nie rozumieją, iż wysokość świadczeń zależy od tego, ile się nazbierało oraz ile się będzie żyło, a nie od stażu pracy.

Komentując poparcie dla idei uczynienia stażu jednym z kryteriów przechodzenia na emeryturę "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że wynik sondażu może być istotnym politycznym argumentem dla zmiany prezydenckiego projektu ustawy, który zajmuje się obecnie Sejm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.