PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy chcą jawności wynagrodzeń już na etapie rekrutacji

 • Autor: MN
 • 26 cze 2017 15:11

Osoby poszukujące pracy coraz częściej przyznają, że chcą znać wysokość wynagrodzenia już na początku procesu rekrutacyjnego.

Polacy chcą jawności wynagrodzeń już na etapie rekrutacji
Adobe Stock
REKLAMA

• Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że w ogłoszeniach o pracę brakuje informacji o wysokości wynagrodzenia.

• Jawność płac powinna obowiązywać również wewnątrz każdej organizacji - takiego zdania jest 51 proc. rodaków. 

• Eksperci zaznaczają, że wprowadzenie polityki jawności płac powinno poprzedzić odpowiednie przygotowanie. 

 

Blisko połowa Polaków przyznaje, że wysokość wynagrodzeń jest dla nich tematem tabu. Mimo to coraz większa liczba pracodawców przekonuje się do podawania wysokości zarobków i to nie tylko wewnętrznie – w ramach organizacji – ale również podczas poszukiwania nowych pracowników, na etapie rekrutacji. – Proces rekrutacyjny jest złożony, a o zarobkach rozmawia się zazwyczaj w końcowym etapie – mówi Michał Młynarczyk, prezes devire (d. Devonshire).

– Dziś pracodawcy i kandydaci chcą łączyć się w jak najkrótszym czasie, a sami kandydaci coraz częściej podkreślają, że informacja o wysokości zarobków powinna pojawiać się już w ogłoszeniu o pracę. Taka transparentność nie jest niczym nowym za granicą, w Polsce dopiero raczkuje. Należy również podkreślić, że problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych kandydatów zmuszą pracodawców do podążania za tym trendem – dodaje Michał Młynarczyk.

Ile zarabia kolega z sąsiedniego biurka?

Według "Rzeczpospolitej" tylko 10-15 proc. polskich firm stosuje nowoczesny system wynagrodzeń. W praktyce oznacza to przejrzysty, a przede wszystkim rozbudowany system płac. W tej grupie, w dużej mierze znajdują się większe przedsiębiorstwa – również te z kapitałem zagranicznym.

- Oczywistym wydaje się, że stworzenie ogólnodostępnego planu wynagrodzeń i awansów jest prostym sposobem na zbudowanie uczciwej relacji z pracownikami. Ważna jest świadomość, że cały zespół wynagradzany jest na takich samych warunkach, a każdy z zatrudnionych zna drogę do podwyżki czy awansu - tłumaczy Michał Młynarczyk, prezes firmy devire, specjalizującej się w przeprowadzaniu kompleksowych procesów rekrutacyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Polacy chcą jawności wynagrodzeń już na etapie rekrutacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piotr 2017-08-01 12:30:39

  @Darek W opisanym przez Ciebie przypadku zawiniła ewidentnie agencja pracy. Osobiście zawsze, ale to zawsze proszę kandydatów o przesłanie CV wraz z oczekiwaniami finansowymi. Jeśli te ostatnie nie wpisują się w budżet przewidziany dla danego stanowiska, oszczędzamy sobie na wzajem zachodu.

 • prawdziwy 2017-07-14 20:36:15

  i DOBRZE że chcą , Bo znów od paru dni dodają takie coś

 • Darek 2017-07-06 23:49:55

  Rok temu szukałem pracy - jestem specjalistą (finanse). Proces rekrutacyjny w jednej z firm miał 4 etapy - rozmowa z agencją pośrednictwa, testy językowe, testy merytoryczne i rozmowa z dyrektorem pionu finansowego. Podczas pierwszej rozmowy pytałem o widełki przewidziane na to stanowisko - usłyszałem, że to są indywidualne rozmowy z kandydatem na ostatnim etapie Na tym ostatnim etapie (czwarta podejście) okazało się, że moje oczekiwania i oczekiwania potencjalnego pracodawcy rozmijają się do tego stopnia, że w zasadzie mogliśmy sobie darować trzy poprzednie spotkania od razu. Jestem zwolennikiem przejrzystości - nikt nie żąda kwoty co do grosza ale widełki są jak najbardziej pożądane aby uniknąć jałowych dyskusji.

 • the truth 2017-06-27 22:54:49

  Rozbudowany system płac - czyli masz 500zł na umowie na 1/4 etatu, reszta pod stołem xD PS. To prawda.

 • yxyxxy 2017-06-27 19:27:02

  to powinno być od dawna, no ale wtedy pracodawcy nie mogliby pytać "a ile chciałby Pan zarabiać?"

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA