Podwyżki w Yazaki Automotive Products Poland

• O 150 zł brutto wzrosną płace zasadnicze w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie.
• Wzrośnie także premia frekwencyjna i zostaną wprowadzone dodatki stażowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podwyżki w Yazaki Automotive Products Poland

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 sie 2016 11:31


Podwyżki wraz z wynagrodzeniem za lipiec 2016 r. otrzymają pracownicy, których staż pracy na koniec czerwca bieżącego roku wynosił ponad rok. Kolejny zapis porozumienia przewiduje wzrost premii frekwencyjnej o 40 zł brutto do 220 zł brutto.

- Łącznie więc wynagrodzenia pracowników zwiększą się o 190 zł brutto. Co więcej zapisaliśmy w porozumieniu, że kolejne podwyżki wynagrodzeń wejdą w życie 1 lipca przyszłego roku. Negocjacje dotyczące ich wysokości rozpoczniemy już za miesiąc – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazaki.

Premia nie tylko na produkcji

Oprócz wzrostu premii frekwencyjnej porozumienie zakłada też objęcie nią kolejnych grup pracowników.

- Chodzi o tzw. pracowników grupy wsparcia, czyli np. osoby zatrudnione w logistyce, które mają bezpośredni wpływ na utrzymanie ciągłości produkcji. Uzgodniliśmy z pracodawcą, że wspólnie dokonamy przeglądu stanowisk i pracownicy, którzy wykonują również zadania pośrednio produkcyjne uzyskają od przyszłego roku prawo do premii frekwencyjnej – tłumaczy przewodnicząca.

Dodatek stażowy

Związkowcom udało się wynegocjować z pracodawcą również wprowadzenie od 1 stycznia 2017 roku dodatku stażowego w wysokości 70 zł brutto dla pracowników zatrudnionych w firmie co najmniej od 10 lat.

- To rozwiązanie przejściowe. Do kwestii dodatku stażowego powrócimy w trakcie negocjacji dotyczących przyszłorocznego porozumienia płacowego. Postulujemy, aby dodatek ten wynosił 5, 10 i 15 proc. płacy minimalnej dla pracowników zatrudnionych w naszej firmie odpowiednio od 5, 10 lub 15 lat - wyjaśnia Katarzyna Grabowska.

Dysproporcje płacowe

Pracodawca zobowiązał się również w porozumieniu, że co kwartał będzie dokonywał przeszeregowania 100 pracowników. Szczegółowe zasady przeszeregowań zostaną określone w odrębnym porozumieniu.

- Przez lata, w naszym zakładzie powstały dysproporcje w wynagrodzeniach pracowników wykonujących te same obowiązki. Indywidualne przeszeregowania mają na celu wyeliminowanie tego zjawiska – mówi Grabowska.

Spółka Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych. Firma zatrudnia ok. 1750 osób. Do Solidarności należy 740 pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.