×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Podwyżki w gliwickim Isoverze. Nie trafią do wszystkich pracowników

  • KDS
  • 4 lut 2023 9:08

Od nowego roku pracownicy gliwickiego zakładu Isover zarobią o 500 zł brutto więcej. Podwyżki to efekt negocjacji płacowych przeprowadzonych z pracodawcą przez związki zawodowe.

Podwyżki w gliwickim Isoverze. Nie trafią do wszystkich pracowników
Podwyżki dostaną niemal wszyscy pracownicy zakładu. Wyjątkiem jest m.in. kadra kierownicza, a także osoby, które w ostatnim kwartale ubiegłego roku otrzymały podwyżki indywidualne. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podaje Śląsko-Dąbrowska Solidarność, porozumienie zostało podpisane w firmie pod koniec zeszłego roku. Jego zapisami objęci zostaną niemal wszyscy pracownicy zakładu. Wyjątkiem jest m.in. kadra kierownicza, a także osoby, które w ostatnim kwartale ubiegłego roku otrzymały podwyżki indywidualne.

Jak informuje Piotr Biskup, przewodniczący zakładowej „Solidarności”, stawki osób zatrudnionych w systemie godzinowym wzrosły o 3 zł brutto, czyli o ok. 500 zł brutto. O taką kwotę podwyższone zostały miesięczne wynagrodzenia pozostałych pracowników spółki.

– To najwyższe podwyżki, jakie kiedykolwiek udało nam się wynegocjować, ale z drugiej strony mamy najwyższą inflację od lat – mówi cytowany przez portal Śląsko-Dabrowskiej Solidarności związkowiec.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyżki w gliwickim Isoverze. Nie trafią do wszystkich pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA