×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Podwyżki i premia dla pracowników Alstom Konstal

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 18 lip 2017 12:46

Podpisano porozumienia płacowe w chorzowskiej spółce Alstom Konstal. Jej pracownicy otrzymają jednorazową premię oraz podwyżkę wynagrodzeń.

Podwyżki i premia dla pracowników Alstom Konstal
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wzrost płac zasadniczych o 250 zł brutto oraz wypłata jednorazowego bonusu w wysokości 600 zł brutto – to najważniejsze zapisy porozumienia zawartego 14 lipca pomiędzy zarządem spółki Alstom Konstal a działającymi w zakładzie związkami zawodowymi.

• Podczas negocjacji zarząd spółki zwrócił się do strony społecznej o zgodę na pracujące soboty i niedziele.

• Propozycja pracy w niedziele została odrzucona, natomiast praca w soboty z uwagi na możliwość ewentualnych opóźnień w realizacji zamówień jest kwestią - jak to określają związkowcy - "do rozważenia pod pewnymi warunkami".

O porozumieniu informuje śląsko-dąbrowska Solidarność. Podwyżka obowiązywać będzie od 1 sierpnia i obejmie prawie całą załogę (liczy sobie ona blisko 1000 osób). Prawie, gdyż pracownicy, których staż pracy nie przekracza 1 roku podwyżki nie otrzymają. Według tej samej zasady wypłacone będzie jednorazowe świadczenie. Z kolei dodatkowe 600 zł brutto dołączone zostanie do wypłaty za lipiec.

Negocjacje w spółce Alstom Konstal (należy ona do francuskiego koncernu Alstom i specjalizuje się w produkcji taboru szynowego) trwały od kwietnia, a ich wynik sami związkowcy określają jako kompromisowy.

- Pracodawca proponował wzrost płac na poziomie 2 proc. oraz możliwość indywidualnych podwyżek w tym roku dla części pracowników. W tej sytuacji większość pracowników dostałaby zaledwie od 60 do 90 zł brutto - mówi Karol Pluszczyk, szef zakładowej Solidarności w Alstomie.

Strona związkowa domagała się, by wzrost płac był jednakowy dla wszystkich, którzy przepracowali w firmie ponad rok i by podwyżka wynagrodzeń wynosiła 500 zł brutto. Postulowała też, by pracownicy otrzymali podwyżki z wyrównaniem od kwietnia, czyli miesiąca, w którym przedstawili zarządowi żądania płacowe (ostatecznie związkowcy zgodzili się, by podwyżki weszły w życie od sierpnia, ale w zamian wynegocjowali jednorazowy bonus, po 600 zł brutto).

Zdaniem związkowców, ich żądania płacowe były uzasadnione, biorąc pod uwagę liczbę kontraktów realizowanych w tym roku przez Alstom Konstal. Wskazują, że spółka wygrała m.in. przetargi na produkcję pociągów dla metra do Arabii Saudyjskiej, Holandii i Włoch, a mimo zwiększenia zatrudnienia, obłożenie pracą w firmie jest bardzo duże.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyżki i premia dla pracowników Alstom Konstal

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA