PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Podwyżka płacy minimalnej rozłoży administrację na łopatki. Nie będzie komu pracować

 • KDS
 • 14 wrz 2022 13:49

Przedsiębiorcy krytycznie odnoszą się do przyjętej przez rząd rekordowej podwyżki płacy minimalnej. - Spodziewam się, że w niektórych przypadkach pracownicy tacy jak np. woźni czy sprzątacze dogonią wynagrodzeniami nauczycieli, pracowników socjalnych czy pracowników kultury. To na pewno spowoduje exodus pracowników do sektora prywatnego – mówi o negatywnych konsekwencjach tego zabiegu ekspert rynku pracy Anna Sudolska.

Podwyżka płacy minimalnej rozłoży administrację na łopatki. Nie będzie komu pracować
Przyjęty przez rząd poziom wzrostu płacy minimalnej wywołał oburzenie wśród przedsiębiorców (fot. Unsplash/Tim Mossholder)
REKLAMA
 • W 2023 roku czeka nas podwójna podwyżka płacy minimalnej. W styczniu do 3490 zł, a w lipcu do 3600 zł brutto. 
 • Przedsiębiorcy w obliczu zbliżającego się spowolnienia gospodarczego i możliwej recesji krytycznie oceniają plan zwiększania świadczeń.
 • Wszyscy jesteśmy zwolennikami tego, by płacić pracownikom jak najwięcej. Nie możemy jednak robić tego na ślepo i bez zwracania uwagi na konsekwencje zmian dla całej gospodarki - przestrzega prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

- Chcemy, żeby pracownicy zarabiali jak najwięcej, a polska gospodarka kwitła i mogła jak najlepiej sobie radzić w trudnych okolicznościach - zaznaczył w czasie konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z przyjętym przez rząd rozporządzeniem od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa - 23,50 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wzrost jest większy niż w przedstawionym w sierpniu projekcie rozporządzenia Rady Ministrów. Proponowano w nim bowiem, że od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, minimalna stawka godzinowa 22,10 zł, natomiast od 1 lipca 2023 r. będzie to odpowiednio 3450 zł i 22,50 zł.

Nadchodzi exodus pracowników do sektora prywatnego

Eksperci rynku pracy nie mają wątpliwości, że planowana podwyżka płacy minimalnej odbije się na sytuacji w niektórych sektorach gospodarki.

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa - 23,50 zł (fot. PTWP)
Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa - 23,50 zł (fot. PTWP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (248)

Do artykułu: Podwyżka płacy minimalnej rozłoży administrację na łopatki. Nie będzie komu pracować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Łodzianina. 2022-09-18 19:51:45

  Mateusz Morawiecki powiedział że Polacy jają zapierdzielać za miskę ryżu . Płaca minimalna to jest warta miski ryżu Za takie pieniądze to mógłbym kupić 100 misek ryżu . Ale na mieszkanie nigdy mnie nie będzie stać na zakup domu . Nie warto żyć w Polsce ludzią co mają pracować za minimalną krajową.

 • Człowiek wykształcony 2022-09-18 13:24:36

  Chyba najbardziej przerażające jest, że nasze panie sprzątaczki i inni pracownicy fizyczni, którzy tak tu drą ryja w komentarzach, nazywając urzędników PANISKAMI i PASOŻYTAMI, nie mają pojęcia, jak działa ekonomia. No ale żeby to ogarniać, trzeba mieć jednak jakieś wykształcenie. To ja powiem inaczej sprzątaczko. Rzuć miotłę, kto Ci broni? I leć do tej wspaniałej pracy urzędnika. Pierwszy dokument z jakim przyjdzie Ci się zapoznać rozłoży Cię na łopatki. Ludzie w urzędach naprawdę mają sporo na głowie, wymaga się od nich wyższego wykształcenia, i nie, ja nie jestem urzędnikiem. Ale po co ktokolwiek ma iść studiować ekonomię, prawo, administrację, skoro możemy wszyscy zostać sprzątaczkami i zarabiać tyle samo. BĘDZIEMY MIEĆ PIĘKNY KRAJ SAMYCH SPRZĄTACZEK i w końcu każdy z nas jedyne co będzie miał do wysprzątania to puste ulice, niczym ludzie w Korei Północnej. Bo do tego zmierza to rozdawnictwo. WSZYSTKIM PO RÓWNO, to wszystkim tyle samo, czyli NIC. Ogarnijcież to. Podwyżka płacy minimalnej powoduje wzrost CEN, bo MUSI. TAK TO DZIAŁA. Boże, wy niewykształciuchy. Tylko drzeć ryja i wyciągać łapy.

 • Zdziwiony 2022-09-18 05:18:41

  Czy tu wszystkim mózgi zlasowało? Straszne bo ma być 3600zł?? To ja w takim razie pytam gdzie obiecywane w postulatach wyborczych minimalne 4000zł brutto??? Czy wszyscy już zapomnieli co było obiecywane przed wyborami?? Marudzicie że jesteśmy na równi pochyłej przez 500+?? To dlaczego rozdajemy te 500+ ludziom z Ukrainy skoro nawet dla własnych obywateli nie mamy??? Ludzie CZAS SIĘ OBUDZIĆ!!!

 • Robert 2022-09-17 16:06:46

  A czym różni się zeladek sprzątacza od żelądkow księgowej czy nauczycielki którzy zdobyli wykształcenie z pieniędzy podatników min woźnych

  • Ekonomista 2022-09-17 17:17:44

   Czy wg twojej teori lekarz, nauczyciel czy woźny powinni tyle samo zarabiać? A wiesz że woźnym może być w zasadzie każdy, ale nauczycielem czy lekarzem już niekoniecznie??? Co za debilny komentarz

   • Ewa 2022-09-17 20:26:51

    Tak powinni tyle samo zarabiać , to wtedy byśmy mieli nauczycieli i lekarzy z powołania , a nie nierobów którzy nie potrafią nic nauczyć albo nikogo wyleczyć !!! Jeśli nie mają korepetycji dzieciaki to nic nie umieją , jest regres tych zawodów nic nikomu się nie chce byle odbębnić dniówkę i zebrać kasę. Dziś wszyscy powinni zarabiać tyle samo to by każdy szanował swój zawód , a tak pazerność na kasę wszystko przesłania . Nie tedy droga !!!! Ekonomisto !!!!!

   • Nieekonomista 2022-09-18 13:31:39

    Pani Ewo, Pani komentarz dowodzi, że nie ma Pani pojęcia o ekonomii. Wszystkim tyle samo? Jezusku drogi, dramat. A co do korepetycji, to przecież ich udzielają ci sami nauczyciele, którzy pracują w szkołach. To chyba jednak potrafią nauczyć. Problemem jest raczej to, że pewne dzieci nie nadążają za klasą, bo albo są słabsze, albo nie umieją się skupić w szkole. No to potrzebują się uczyć poza szkołą więcej. A są takie dzieci, którym wystarczy posłuchać na lekcji i w domu nie muszą robić nic, bo wszystko łapią w lot.

  • Zeladek 2022-09-18 13:36:42

   Co to zeladek? Nasze żołądki nie różnią się zasadniczo, tylko niektórzy z nas wykonują nieco bardziej odpowiedzialną pracę, żeby je napełnić.

  • Pracownik 2022-09-19 11:50:39

   Przecież nikt nikomu nie broni iść na studia. Przez 5 lat się dobrze uczyć aby mieć stypendium lub wziąć kredyt studencki albo pracować wieczorami np w barze... A jeśli ktoś wolał iść do pracy to jest jego wybór. Więc teraz niech nie jęczy że mniej zarabia. Przecież zawsze są studia zaoczne lub wieczorowe. Każdy ma możliwość podniesienia swoich kompetencji. Wystarczy trochę chęci.

 • Zeto 2022-09-17 15:57:42

  Jak kogoś nie stać na pracownika to niech sam zapierdziela itak przedsiębiorcy zarabiają nie mało w Niemczech cenny podobne i ile zarabiają??za każdym razem jak najniższa podnoszą to lament jest nie z tej ziemi itak jesteśmy białymi murzynami Europy

  • Ekonomists 2022-09-17 17:15:07

   Skoro porównujesz zarobki z Niemcami, to zacznij od porównania wydajności pracowników tam i nas, poczytaj sobie statystyki i będziesz miał odpowiedź skąd takie różnice w płacach

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA