W 2018 roku przewiduje się ożywienie w gospodarkach większości krajów świata, co przełoży się na dobrą sytuację negocjacyjną pracowników.

- Według analiz Światowego Forum Ekonomicznego przedsiębiorcy są zdania, że do 2020 roku trudność rekrutacji specjalistów wzrośnie w każdym sektorze gospodarki.
- Z większości opracowań dotyczących trendów na 2018 rok wynika, że pracodawcy będą ograniczać koszty stałe.
- Chociaż sytuacja ekonomiczna będzie korzystna, to ogólne podwyżki wynagrodzeń w większości państw świata w nadchodzącym roku nie będą wysokie.
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego dynamika wzrostu światowego PKB na lata 2017-2018 ma wynieść 3,7 proc. Optymistyczne prognozy wzrostu PKB na 2018 rok dotyczą przede wszystkim państw azjatyckich - gospodarka Chin ma się rozwijać w tempie 6,5 proc., Indii 6,6 proc., a Turcji 4,6 proc.
Prężnie rozwijać będą się również gospodarki wschodzących rynków europejskich – Rumunii (4,2 proc.), Estonii (4,1 proc.) i Polski (3 proc.). Dynamika wzrostu najpotężniejszej światowej gospodarki – Stanów Zjednoczonych, ma wynieść 2,5 proc. W wielu krajach inflacja ma pozostać na niskim poziomie, a stopa bezrobocia będzie spadać.
Choć sytuacja ekonomiczna będzie korzystna, to dynamika wzrostu wynagrodzeń będzie niewielka. Podwyżki płac będą wynosić mniej więcej tyle samo, co w ciągu ostatnich sześciu lat. Jako najczęstszy powód ostrożnych podwyżek płac na 2018 rok amerykańscy pracodawcy wskazali niepewność polityczną w tym kraju. Gospodarki państw azjatyckich od paru lat rozwijają się w szybkim tempie. W parze z wysokim wzrostem gospodarczym idą podwyżki płac - w tym rejonie będą one najwyższe.

Według Raportu Aon większość krajów (84 proc.) przewiduje wyższe podwyżki płac nominalnych w 2018 roku. Warto również dodać, że podwyżki wynagrodzeń będą w większości krajów wyższe niż inflacja. Oznacza to, że płace realne wzrosną w 80 proc. krajów świata. Kwota wzrostu budżetów płac w stosunku do 2017 roku pokazuje, że firmy reagują na presję konkurencyjną w każdym rejonie świata. Jedynie w 18 państwach świata przewiduje się spadek budżetów wynagrodzeń.

KOMENTARZE (0)