Podniesienie płacy minimalnej nie zniechęca pracodawców

Zdaniem co drugiego ankietowanego przedsiębiorcy podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nie zniechęca firm do zatrudniania pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podniesienie płacy minimalnej nie zniechęca pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

18 cze 2013 14:36


Ankietowani przedsiębiorcy są w sprawie płacy minimalnej podzieleni - o ile 54 proc. uważa, że podwyżka płacy minimalnej nie stanowi bariery w zwiększeniu zatrudnienia, to 40 proc. jest przeciwnego zdania.

Jednocześnie jednak prawie dwie trzecie przedsiębiorców uważa, że płaca minimalna jest obecnie zbyt niska, 73 proc. uważa, że płaca minimalna powinna w zostać w 2014 roku podwyższona. Gdy zapytano przedsiębiorców o skalę podwyżki 27 proc. uznało, że najniższe wynagrodzenie powinno wzrosnąć o ponad 10 proc.

To nieco zaskakujące wyniki jeśli wziąć pod uwagę krytyczne głosy ze strony środowisk biznesowych po ostatniej decyzji rządu, zwiększającej płacę minimalną. Częściowym wyjaśnieniem może być profil badanych firm. 55 proc. z nich zadeklarowało, że nie zatrudnia pracowników za najniższe wynagrodzenie, pozostałe przyznawały się do zatrudniania zaledwie pojedynczych osób.

Podwyżka płacy minimalnej jest zatem zjawiskiem, które dotknie badane firmy w niewielkim stopniu.

- Respondentom łatwiej mówić o jej podwyższaniu, bo sami tej podwyżki nie odczują - większość badanych nie stosuje tej pensji częściej niż w przypadku pojedynczych pracowników. Stąd ta hojność, i to zauważmy hojność znacznie wyższa niż wskazywana w debacie pomiędzy rządem, pracodawcami i związkami zawodowymi - przyznaje Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający w Randstad.

Drugim czynnikiem, który mógł wpłynąć na takie, a nie inne wyniki badania był przyjęty dobór firm - pominięto w nim mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 10 osób. Tymczasem wiele wskazuje na to, że właśnie tam płaca minimalna jest najpowszechniejsza.

- Przyglądając się poziomowi wynagrodzeń w firmach o różnej wielkości, dostrzegamy, że w najmniejszych firmach jest on znacząco niższy, niż w większych. Możemy więc domniemywać, że minimalne wynagrodzenia jest tam znacznie częstszym zjawiskiem, ale na pewno tego powiedzieć nie możemy - wyjaśniał w rozmowie z wnp.pl Grzegorz Baczewski , dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Grzegorz Baczewski podkreślał, że skala stosowania płacy minimalnej jest trudna do zmierzenia - GUS również bada firm powyżej 10 pracowników.

- Objęcie takim badaniem mikroprzedsiębiorców oznaczałoby obłożenie ich dodatkowym obowiązkiem biurokratycznym czyli sprawozdawczością statystyczną - powiedział Baczewski, dodając, że według ankietowych badań aktywności ekonomicznej ludności BAEL resort pracy szacuje, że płacę minimalną otrzymuje ok 770 tys. osób, czyli około 5 proc. zatrudnionych.

Przypomnimy, że płaca minimalna wynosi dzisiaj 1600 zł, rząd zdecydował, że od przyszłego roku wzrośnie do 1680 zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.