PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PO zainicjowała akcję listów do premier ws. ekwiwalentu za deputat węglowy

  • Autor: PAP/JS
  • 3 lip 2017 15:23

Śląscy posłowie Platformy Obywatelskiej zainaugurowali akcję wysyłania listów do premier Beaty Szydło ws. działań służących przyspieszeniu przyjęcia ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych.

PO zainicjowała akcję listów do premier ws. ekwiwalentu za deputat węglowy
Chodzi o przygotowany w Ministerstwie Energii projekt gwarantujący emerytom górniczym wypłatę za pośrednictwem ZUS ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
REKLAMA

• W czerwcu z listem do premier ws. ekwiwalentu z tytułu deputatu węglowego do premier zwróciły się także górnicze związki zawodowe.

• Związkowcy podkreślili, że choć gotowy jest projekt ustawy gwarantującej emerytom ekwiwalent z ZUS za należny im bezpłatny węgiel, od października ub. roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) nie podjął w tej sprawie żadnej decyzji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Komentując inicjatywę PO wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił w Gliwicach, że ma ona charakter wyłącznie polityczny, a nie merytoryczny. Argumentował, że resort energii ma pełną świadomość problemu deputatów, a projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy i w perspektywie najdalej kilku tygodni powinien być skierowany do dalszych prac.

Tobiszowski zapewnił, że resort energii jest zdeterminowany, aby tę kwestię jak najszybciej uregulować.

Chodzi o przygotowany w Ministerstwie Energii projekt gwarantujący emerytom górniczym wypłatę za pośrednictwem ZUS ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie. Dziś ten obowiązek nie jest w pełni realizowany i nie wszyscy uprawnieni otrzymują to świadczenie.

"To ostatni moment, żeby w budżecie roku 2018 zapisać wypłatę ekwiwalentu pieniężnego, ale tę ustawę musimy mieć najpóźniej zaraz po wakacjach" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach poseł PO Krzysztof Gadowski, który w sprawie ekwiwalentu za deputat węglowy dla emerytów i rencistów sam wysłał obszerny list do premier Szydło.

Od poniedziałku parlamentarzyści PO udostępniają też wzór innego, krótszego, listu do premier, z prośbą o "jak najszybsze podjęcie działań przyspieszających" powstanie stosownej ustawy. Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że pod listem tej treści podpiszą się zarówno emeryci górniczy, jak i czynni górnicy, którzy wyślą swoje listy do kancelarii Beaty Szydło.

"Nie można tolerować bezradności ministrów (…) w tej kwestii, skoro pani premier mówi, że musi pomóc górnikom. Chce zrealizować obietnice wyborcze - dajemy jej czas i szanse" - powiedział pos. Gadowski, przypominając wcześniejsze odwoływanie się premier Szydło do górniczych, rodzinnych tradycji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO zainicjowała akcję listów do premier ws. ekwiwalentu za deputat węglowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA